Spis treści:
Jak wygląda koralowy?
Kolor koralowy to rozbielona wersja czerwieni w połączeniu z pomarańczowym i różowym. W rzeczywistości każdy widzi tę barwę nieco inaczej. Jest nieoczywista, przez co tak wyjątkowa. Z jednej strony ciepła i energetyzująca, z drugiej zaś pełna spokoju i łagodna. Koralowy świetnie sprawdzi się w ciemnych mieszkaniach, ocieplając je i dodając przytulności. Nawiązuje bezpośrednio do raf koralowych australijskich wybrzeży i symbolizuje to, co naturalne, piękne i nieskażone.
Z jakimi kolorami łączyć?
Barwą dopełniającą koralowy na palecie jest niebieski, dlatego świetnym kontrastem będą odcienie z tej rodziny, a szczególnie złamane i nieoczywiste jak lazurowy, miętowy i morski. Kolory te są chłodne i odświeżające, a w połączeniu z koralowym będą stanowiły znakomity duet. W tej roli świetnie sprawdzą się też:
- Brąz – aby podbić wrażenie przytulności i ciepła we wnętrzu, a zarazem nadać mu klasycznego charakteru, warto połączyć koralowy właśnie z brązem. Jest to bezpieczne połączenie dwóch ciepłych barw, które świetnie się uzupełniają. Do koralowego będzie pasował zarówno odcień jasnego drewna, jak i ciemnych brązów.
- Beż – to kobiece i przytulne połączenie otuli wnętrze przyjemną aurą. Beż to barwa dystyngowana, klasyczna, a koralowy doda jej uroku i wdzięku.
- Róż – dwie barwy o podobnej energii, ale nie konkurujące ze sobą. Nie zawsze trzeba dobierać barwy kontrastujące. Te znajdujące się obok siebie na palecie barw z pewnością będą współgrać na zasadzie siostrzanej relacji.
- Pomarańcz – podobnie jak różowy, to jeden ze składowych koralowego, dlatego będą razem stanowić modne połączenie bliskie mono kolorystycznej koncepcji doboru barw.
- Biel – to kolor czysty i powiększający optycznie przestrzeń, dlatego połączenie go z ciepłym i nieco “cięższym” koralowym doda pomieszczeniu ciepła i wyrafinowanej nuty.
- Złoto – w zestawieniu z koralowym stworzy wnętrze luksusowe i bijące ciepłem.
- Granat – choć wydaje się zbyt ciemny do pary z barwą koralową, to razem stworzą wnętrze inspirujące i sprzyjające twórczości.
- Szarość – delikatnie zgasi ciepło koralowego. Wszystko jednak zależy od proporcji. Jeśli zależy nam na podkreśleniu ciepłej barwy koralowej, szarość zachowajmy głównie w dodatkach i detalach.
- Czerń – to połączenie odważne, nowoczesne i wyrafinowane. Takie wnętrze może być inspirujące i porywające. Jednak taki zestaw kolorystyczny warto zarezerwować dla większych pomieszczeń, aby nie przytłoczyć wnętrza.
Koralowe ściany w pomieszczeniach
Jak poprawnie zaaranżować ten kolor w łazience, sypialni, salonie czy kuchni? Pomóc Ci w tym może doświadczony projektant, który świetnie zna zasady dobierania barw i stworzy wizualizację na potrzeby planowanej aranżacji. Ponadto doradzi i zaproponuje dostępne rozwiązania.
- Salon – w tym pomieszczeniu toczy się popołudniowe i wieczorne życie. Tu siadasz po pracy z kawą i książką, oglądasz ulubiony program, grasz z dziećmi w planszówki i spędzasz czas ze znajomymi. Jest to więc idealne miejsce, aby podbić dobre skojarzenia i wprowadzić kolor koralowy. Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu tej przestrzeni – rozważ pomalowanie całych ścian na koralowo. Jeśli natomiast chcesz podkreślić poszczególne elementy, postaw na jedną ścianę w tym kolorze i skoncentruj się na koralowych dodatkach takich jak wazon, puf, poduszki czy zasłony.
- Kuchnia – kolor koralowy kojarzy się z brzoskwinią, a jego energia wzmaga apetyt na soczyste i pyszne potrawy. W małej kuchni wprowadź go w postaci dodatków lub na frontach szafek. Świetnie sprawdzą się sprzęty AGD w tym odcieniu. Jeśli natomiast Twoja kuchnia jest przestronna i jasna, możesz dać się ponieść szaleństwu i pomalować ją całą na koralowo!
- Sypialnia – w tym pomieszczeniu najbardziej sprawdzi się w wersji zgaszonej różowej pomarańczy. Odcień ten jest spokojny i stonowany, a jednocześnie ciepły i przytulny. Pomaluj nim ścianę za wezgłowiem łóżka lub udekoruj je poduszkami czy zasłonami w odcieniu koralowym. Przekonasz się, że ciepło, które daje ta barwa, jest jak najbardziej odpowiednie do pokoju sypialnego.
- Łazienka – jeżeli jest duża i dobrze doświetlona, możesz zaryzykować pomalowanie całości na koralowo. W przeciwnym przypadku warto rozważyć jedną ścianę, drzwi lub dodatki w tym kolorze. W takim pomieszczeniu kąpiel i prysznic od razu będą kojarzyć się z przyjemnością.
- Pokój dziecka – barwa koralowa na długo powinna towarzyszyć pociechom, ponieważ nie jest zbyt cukierkowa, a jednocześnie daje energię i otula ciepłem. W połączeniu z innymi kolorami stworzy idealne miejsce do wypoczynku i nauki.
Koralowe meble i dodatki
Jakie meble i dodatki dobrać, jeśli zdecydujesz się na kolor koralowy jako dominujący? Jak wydobyć piękno tej barwy za pomocą wyposażenia, nie przytłaczając wnętrza?
- Komoda – ciemny, kontrastujący model podkreśli odcień koralowych ścian.
- Sofa – najlepszym wyborem będzie w kolorze białym, beżowym, szarym, brązowym lub morskim. Jeśli natomiast salon jest dobrze doświetlony i przestronny, można postawić na czarny lub granatowy model.
- Krzesła – podobnie jak w przypadku sofy wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli pragniemy ocieplić wnętrze, którego podstawowe barwy to biel czy beż, jak najbardziej warto postawić na koralowe dodatki. Jeśli natomiast zależy nam na energetyzującym wnętrzu, warto wybrać krzesła w kolorze morskim lub granatowym.
Wyjątkowa aranżacja wnętrz
Urządzanie mieszkania w kolorze koralowym to sposób na wprowadzenie energii i ciepła do przestrzeni. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI doskonale wie, jak wykorzystać ten odcień, aby stworzyć unikalne wnętrze. Dzięki naszemu architektowi wnętrz zyskasz mieszkanie, które emanuje pozytywną atmosferą i świeżością. Inwestując w nasz projekt, otrzymasz aranżację wnętrz, która będzie przyciągać uwagę i dodawać energii Twojemu życiu. Wybierz profesjonalne podejście do urządzania mieszkania w kolorze koralowym i nadaj swojej przestrzeni niepowtarzalny charakter. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Jak wygląda kolor koralowy?
Barwa koralowa to połączenie rozbielonej czerwieni z pomarańczowym i różowym. Jej odbiór zależy od intensywności, oświetlenia i dodatków. Jest ciepła i kusząca, wymaga jednak sporego doświadczenia, by poprawnie ją zaaranżować.
W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się koralowy?
Poprawnie zaaranżowany sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach. Jednak specjalnie dedykowany jest do ciemnych wnętrz. Optycznie zwiększy ich powierzchnię, jednocześnie dodając ciepła.