Spis treści:
Proste, jasne i bardzo popularne
Styl skandynawski stawia na lekkość i użyteczność. Przyciąga uwagę swoją prostotą, a wykorzystanie naturalnych materiałów nadaje mu przytulności. Nie znajdziesz w nim przesadnej ilości dodatków, mebli czy innych akcesoriów. Klasyczna elegancja tego stylu sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i sprawi, że Twój dom będzie wyglądał dobrze bez względu na upływający czas.
Minimalistyczne skandynawskie wnętrza
Choć styl skandynawski największą popularność zyskał w ostatnich latach, jego historia sięga początku XX wieku. Wtedy, gdy we wnętrzach królowały bogactwo i nasycone kolory, malarz Carl Larsson stworzył obrazy, przedstawiające proste wnętrza, wypełnione jasnymi kolorami i naturalnymi materiałami. Ludzie pokochali minimalistyczny wystrój ukazywany przez Larssona i stopniowo zaczęli wprowadzać ten styl do swoich domów. Dzięki temu, nurt skandynawski opanował cały świat i niezmiennie odgrywa ważną rolę w aranżacji wnętrz.
Popularność dzięki prostocie
Po latach stosowania w mieszkaniach między innymi: ciemnych meblościanek, kolorowych obrusów, zasłon czy mnóstwa ozdobnych drobiazgów, ludzie docenili lekkość i prostotę skandynawskiego stylu. Główną cechą charakterystyczną tych wnętrz jest wykorzystywanie bieli i innych jasnych odcieni. Szczególnie dobrze sprawdza się to w krajach, gdzie, w niektórych porach roku, dostęp do naturalnego światła jest ograniczony. Jasne kolory sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przestronne i gości w nim więcej światła.
Naturalne materiały takie jak: drewno, kamień, rattan czy wełna nawiązują do przyrody i wnoszą do wnętrza ciepło oraz wrażenie przytulności. Ważnym elementem stylu skandynawskiego jest jakość użytych surowców. Dzięki temu meble i dodatki są bardzo trwałe, co w połączeniu z ponadczasowością wnętrza, pozwala uzyskać estetyczny wystrój na długi czas.
Kolory wyróżniające wnętrza Północy
Podstawą stylu skandynawskiego są odcienie bieli. Dzięki nim w mieszkaniu panuje harmonia i czystość. Biel sprawdza się nie tylko na ścianach – skandynawskie wnętrza słyną z białych mebli, dywanów czy dekoracyjnych tkanin, które dodatkowo potrafią otworzyć wnętrze i nadać mu naturalnego charakteru. Drugim odcieniem królującym w palecie barw tego nurtu jest szarość.
Najlepiej sprawdza się ta w jasnej tonacji, lecz dodatek kilku elementów w ciemniejszym graficie da pomieszczeniu wyrazistości. Do ocieplenia pomieszczenia i nadania mu pogodnego wizerunku, sprawdzi się beż i odcienie brązu. Jeśli jesteś wielbicielem koloru, w skandynawskim stylu także znajdzie się coś dla Ciebie . W celu zaznaczenia unikatowego charakteru pomieszczenia i przełamania łagodnej bazy często wykorzystuje się również:
- niebieski,
- turkus,
- butelkową zieleń,
- granat,
- pastele.
Dwie strony Skandynawii
Mimo iż styl skandynawski posiada jasno określone reguły w doborze kolorystyki i dodatków, wyróżnia się dwie jego odmiany: o ciepłej lub zimnej tonacji.
Do pierwszej wersji idealnie sprawdzi się wykorzystanie kolorów z jednej palety, o ciepłej barwie. Pozwoli to uzyskać spójne wnętrze, które będzie wyróżniać się niezwykłą przytulnością. Ciekawym akcentem będzie dodanie elementu o bardziej wyrazistym kolorze żółci lub zgaszonej czerwieni, które nadadzą pomieszczeniu radosnego nastroju.
Jeśli lubisz surowe wnętrza, chłodna odmiana scandi będzie idealna dla Ciebie. Do aranżacji takiego pomieszczenia idealnie sprawdzą się zimne szarości w połączeniu z czystą bielą. Charakter wystroju podkreślą także czarne dodatki i metalowe akcesoria.
Niezależnie od wybranej przez Ciebie tonacji, dobierz do niej klasyczną drewnianą podłogę w odpowiednim odcieniu. Sprawdzi się ona idealnie w obu wersjach i będzie wspaniałą bazą, podkreślającą proste wyposażenie.
Wybór mebli
W wyborze mebli do stylu skandynawskiego kieruj się prostymi formami i jasnymi kolorami. W przypadku zabudowy stojącej najlepiej zdecydować się na jednolite białe warianty o gładkich frontach. Jeśli chodzi o elementy, jak stół i krzesła, warto wybrać te w całości wykończone w drewnie lub białe z naturalną drewnianą podstawą. Przy zabudowie z szafkami, dobrze sprawdzą się drzwiczki z przeszklonymi wstawkami. Nie zamkną one optycznie pomieszczenia, a światło padające na taflę rozjaśni wnętrze. Małe elementy wystroju, jak stolik kawowy lub stolik nocny, najlepiej będą wyglądać na smukłych nóżkach, drewnianych w wyborze ciepłego wystroju lub metalowych w zimnym wariancie. Warto też zastosować jeden akcent kolorystyczny w postaci tapicerki sofy lub łóżka. Głęboki granat lub pudrowy róż świetnie przełamią neutralność całego wystroju i nadadzą pomieszczeniu ciekawego wyrazu.
Dodatki
Pomimo królującego minimalizmu, warto dobrać kilka dodatków, które nadadzą wnętrzu stylu i elegancji. Na ścianach sprawdzą się proste plakaty w metalowych – czarnych, srebrnych lub złotych – ramach. Lampy, poza oczywistą ich funkcją, mogą stać się świetną dekoracją. Możesz postawić na proste, lecz ciekawe oprawy wykonane ze szkła, metalu lub drewna. Wnętrze salonu lub sypialni najlepiej uzupełnić, stosując ozdobne tekstylia. Lekkie zasłony czy kilka poduszek o ciekawej fakturze sprawi, że pomieszczenie będzie przytulne, ale także szykowne. Na półkach świetnie będzie wyglądać kilka świec różnej wysokości, które stworzą miły klimat. Warto też pamiętać o roślinach. Dobrze postawić zarówno na te wysokie odmiany, stojące na podłodze, jak i na kilka mniejszych, ustawionych nieregularnie w całym pomieszczeniu. Taka kompozycja podkreśli naturalność wnętrza.
Projekty wnętrz wyrażające styl życia i charakter jego właścicieli
Minimalistyczne wzornictwo skandynawskich wnętrz pozwala uzyskać jasną, harmonijną przestrzeń. Jeśli przy aranżowaniu Twojego mieszkania wolisz skorzystać z wizji eksperta, skontaktuj się z MAZZANI. Dzięki Twoim propozycjom i profesjonalnemu podejściu zespołu, dostaniesz idealny dla Ciebie projekt!