niska leżanka w kolorze szarym
19
paź

Styl japoński we wnętrzu

Styl japandi czy inaczej styl japoński w kuchni jest mało powszechny, ale zyskuje coraz bardziej na popularności. Łączy w sobie minimalizm i estetykę wnętrz japońskich domów. Jego prostota i naturalność sprawiają, że kradnie on serca miłośników pięknych i estetycznych pomieszczeń. Sprawdź w tym artykule, jakimi zasadami powinieneś się kierować i w jakie akcesoria dekoracyjne zainwestować, by w Twojej kuchni zapanowała stylistyka rodem z Japonii.

Czym charakteryzuje się styl japoński?

Przede wszystkim w stylu japandi dominuje minimalizm, porządek i funkcjonalność pomieszczenia. Nie ma mowy o chaosie, bałaganie i nadmiarze w postaci mebli i dekoracji. Kolory i faktury są również nieprzypadkowe.

Jeśli należysz do perfekcjonistów a nawet pedantów, to ten styl znajdzie swoje miejsce w Twojej kuchni. Japandi uwielbia dyscyplinę i zarazem przytulność. Styl japoński uznawany jest wśród projektantów i architektów za perfekcyjne połączenie, które pozwala na urządzenie wnętrza harmonijnego i niecodziennie praktycznego.

Możesz myśleć, że stylistyka japandi jest zbyt skromna, ale to tylko pozory. Jest ona doskonale przemyślana i sprzyja świetnemu samopoczuciu i koncentracji na tym, co naprawdę istotne. Ceni sobie przede wszystkim rezygnację z nadmiaru przedmiotów i otwiera przed Tobą przestrzeń, byś budował klimat życzliwości i domowego zacisza.

Jakie triki zastosować?

Zastanawiasz się nad tym, jakie pomysły wprowadzić w życie, by kuchnia odzwierciedlała styl japandi? Na pewno wybierz odpowiednią kolorystykę pomieszczenia. Na ścianach kuchni w stylu japońskim będą doskonale prezentowały się jasne, ciepłe barwy. Powinny one być tłem dla całości wnętrza i nie sprawiać wrażenia przytłoczenia. Świetne okażą się farby beżowe, jasnoszare, jasnobrązowe.

Głównym materiałem w stylistyce japandi, jest jasne drewno. Sprawdzi się ono na frontach szafek, blatach kuchennych i panelach podłogowych. Meble i dodatki z jasnego drewna również się sprawdzą. Dodatki metalowe lub szklane oraz jednokolorowe wazony, patery i doniczki będą świetnie komponować się na tle jasnych ścian.

Oświetlenie ma duże znaczenie w przypadku aranżacji w stylu japońskim. Najdoskonalsze okazać się mogą duże, przestronne okna o drewnianych framugach, które doprowadzą światło dzienne w ciągu dnia. Wieczorami i o zmroku warto pokusić się o wykorzystanie we wnętrzu kuchni lamp o jednokolorowych kloszach, o opływowym kształcie. Powinny być one umieszczone pod sufitem i na ścianach w symetrycznym szyku.

Harmonia i ład na pierwszym miejscu 

Kuchnia w stylu japandi to wnętrze o perfekcyjnym porządku, w którym wszelkie przedmioty powinny mieć swoje miejsce. Meble, akcesoria wyposażenia wnętrz i oświetlenie musi być wysokiej jakości, trwałe i w pełni funkcjonalne.

O dyscyplinę w pomieszczeniu kuchni bez wątpienia pomoże zadbać odpowiednio dostosowana zabudowa. Sprawdzi się ta wysoka, która będzie sięgała po sam sufit a sprzęty ukrywała za frontami szafek. Meble o prostych wykończeniach i bez ozdobników, będą strzałem w dziesiątkę. Neutralna kolorystyka i matowe fronty w barwie szarości, czerni lub bieli oraz naturalnym drewnie znajdą swoje miejsce w kuchni japandi.

Wszelkie dodatki i dekoracje powinny zostać ukryte we wnętrzach mebli a na widok zewnętrzny powinny być wystawione, np. deski do krojenia, kubki czy czajniczki do zaparzania herbaty lub kawy.

czarki i dzbanek do zaparzania herbaty

Klimatyczne projekty na kuchnię w stylu japandi

Aranżując kuchnię w stylu japońskim, postaw na trzy cechy: stonowaną kolorystykę, minimalizm oraz harmonię. Jedną z koncepcji na projekt kuchni w stylu japońskim, jest wystrój opierający się na jasnych kolorach, czyli bieli, jasnym brązie, beżu lub żółci. Przestrzeń zyska na przytulności i cieple. Takie pomieszczenie można z powodzeniem urozmaicić roślinami i bambusowymi lampami.

Drugim pomysłem na pomieszczenie kuchni w stylu japandi, jest umiejętne wykorzystanie ciemnej kolorystyki. Wykorzystasz tutaj świetnie ciemnoszare lub nawet czarne farby i fronty umeblowania. Wtedy warto skłonić się ku jaśniejszym elementom dekoracyjnym, takim jak drewniane blaty i rattanowe kosze.

Kuchnia w stylu japońskim może czerpać z natury i wykorzystywać także kamień. Idealnie sprawdzi się on, współgrając z innymi tworzywami. Kamień można zaakcentować w postaci płyt naściennych, marmurowych blatów, posadzki oraz ozdób.

Dekoracje w kuchni japandi

Dodatkami, którymi powinieneś zaaranżować wnętrze swojej japońskiej kuchni są na pewno:

  • bambusowa deska do krojenia lub serwowania sushi,
  • drewniana solniczka i pieprzniczka,
  • zestaw do przyrządzania herbaty,
  • tace do serwowania, miseczki i organizery z bambusa i drewna.
proste, wiszące lampy sufitowe

Harmonia, elegancja i funkcjonalność

Kuchnia w stylistyce japandi to świetny pomysł na projekt wnętrza w roku 2023. Pomoże Ci wnieść do mieszkania wiele harmonii, porządku i ciepłej atmosfery. Przy tym trendzie nie musisz rezygnować z elegancji i szyku. To sposób na urządzenie modnego, nowoczesnego oraz w pełni użytecznego wnętrza. Funkcjonalność takiej kuchni sprawi, że kuchnia japandi będzie centrum Twojego domu.

Architektura wnętrz dla każdego domu

Przekształć swoją kuchnię w spokojną oazę stylu Japandi z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasza specjalizacja to projektowanie i aranżacja wnętrz w duchu tej unikalnej estetyki, łączącej japoński minimalizm z wygodą skandynawskiego designu. Razem stworzymy kuchnię, która emanuje harmonią, elegancją i funkcjonalnością. Odkryj magię stylu Japandi już dziś. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakich materiałów użyć w kuchni japandi?

Materiały w kuchni w stylu japońskim to na pewno naturalne surowce typu: drewno (czyli bambus, rattan), kamień. Sprawdzą się zarówno ciemniejsze, jak i również jaśniejsze odcienie.  

Jakie cechy charakteryzują styl japandi?

Przede wszystkim w stylu japońskim sprawdzą się jasno pomalowane ściany. Stylistyka bazuje na ładzie, harmonii i prostocie. Wszelki przepych dekoracji i dodatków jest zbędny.