Spis treści:
Zastosowanie loftu
Styl loftowy kojarzy nam się z wysokimi kamienicami oraz budynkami, w których kiedyś były fabryki, ponieważ takie są jego początki, jednak nie jest to warunek konieczny. Aranżacje w takim stylu sprawdzą się również w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach w bloku. Jak zaprojektować pomieszczenia, żeby pokazać cechy loftu?
Elementy stylu loftowego
Loft to otwarta, duża przestrzeń, w której poszczególne funkcje mieszkaniowe wzajemnie się przenikają. Cały wystrój musi być surowy, dlatego też wszelkiego rodzaju rury czy instalacje są widoczne. Rozpoznawcze cechy stylu loftowego w projektach wnętrz to:
- duże, odsłonięte okna,
- neutralna kolorystyka,
- prostota w doborze dodatków oraz dekoracji,
- otwarta przestrzeń,
- minimalna ilość mebli,
- surowość w wykończeniu.
Oświetlenie
Aby przestrzeń we wnętrzu loftowym była funkcjonalna i stylowa, należy dobrze rozplanować oświetlenie. Jedna lampa na środku sufitu niestety nie wystarczy. Podczas wybierania oświetlenia należy skupić się na nowoczesnych i designerskich lampach z akcentami industrialnymi.
Jako lampa główna świetnie sprawdzi się tzw. pająk – ma ona dużą ilość zawieszeń, które można dowolnie rozmieszczać po suficie. Klosze takich lamp są najczęściej metalowe, ale zdarzają się też szklane; sporą popularnością cieszą się również te z ozdobnymi żarówkami. Każdą wydzieloną strefę należy doświetlić dodatkowymi lampami. Barwa światła w każdej żarówce nie musi być taka sama, ponieważ oświetlenie przy telewizorze będzie subtelniejsze i cieplejsze, natomiast przy biurku chłodniejsze i mocniejsze. W stylu loftowym wszystkie kable jak najbardziej mogą być na wierzchu, będzie to również forma dekoracji.
Kolorystyka oraz materiały
Bardzo często we wnętrzach typu loft pojawia się kolor szary w wielu odcieniach, biel, czerń oraz brąz. Te ciemne barwy są użyte jako dekoracje lub uzupełnienie całości aranżacji, np. naturalna cegła, ciemna przestrzeń między szafkami w kuchni, wykończenie mebli, drzwi, okiennice.
Świetny efekt nada połączenie jasnych ścian z antracytowymi meblami, surowym betonem lub stylizowaną na staro drewnianą podłogą. Cegłę warto wyeksponować na ścianie telewizyjnej lub na kominku. Ten element też sprawia, że pomieszczenie wydaje się cieplejsze. Podobną rolę w projektach w stylu loftowym pełni drewno.
Wyposażenie
Aranżacja stylu loftowego jest dość swobodna, jednak należy pamiętać, żeby tej otwartej przestrzeni nie przytłoczyć. Meble są w prostej bryle, ale często posiadają kilka funkcji, np. rozsuwany stół, który w dzień może być przestrzenią do pracy, ale wieczorem świetnym miejscem, przy którym usiądziesz razem ze swoimi gośćmi.
W stylu loftowym rządzi minimalizm, ale o wysokim standardzie. Jeśli decydujemy się na meble drewniane, to nie wykorzystujmy do tego sklejki, a dobry rodzaj drewna (dąb, buk, jesion, sosna itd.). Podział stref możemy zrobić za pomocą oświetlenia, które opisywaliśmy wyżej, ale także dzięki ściankom działowym, które będą pełniły rolę regału na książki, pamiątki rodzinne lub inne bibeloty.
Dodatki
Dekoracje są zawsze ,,kropką nad i’’ we wnętrzu. Stawiamy tutaj przede wszystkim na oryginalny design.
Oto propozycje, które możemy wykorzystać do dekoracji naszego loftowego wnętrza:
- Dywany – podłoga w stylu loft jest najczęściej z płytki gresowej imitującej beton lub kamień, żeby ocieplić wnętrze warto położyć na niej w strefie relaksu dywan w ciemnych barwach.
- Pojemniki do przechowywania – bardzo dobrze będą prezentować się kosze druciane np. na owoce lub większe tekstylia (taki kosz, jeśli ma drewnianą pokrywę, może być również stolikiem kawowym), ale także drewniane skrzyneczki na mniejsze akcesoria.
- Ozdoby ścienne – są to lustra w każdej formie w ciemnych, stalowych ramach; grafiki na szkle; zdjęcia w ramkach.
- Zegar – w centralnej części mieszkania fantastycznie będzie się prezentować zegar z rzymską tarczą, który będzie zawieszony na skórzanym pasku lub masywnym łańcuchu.
- Rośliny – idealnie ożywią surową i chłodną przestrzeń. Bardzo dobrze będą wyglądać w drewnianych osłonkach.
Transformacja przestrzeni w stylu loftowym
Odkryj piękno surowego stylu loftowego z pomocą naszego doświadczonego architekta wnętrz MAZZANI. Nasze usługi projektowania przekształcą Twoje mieszkanie w unikalną przestrzeń pełną charakteru. Aranżacja wnętrz w stylu loftowym to gwarancja przestronności i industrialnego uroku. Daj nam szansę stworzenia dla Ciebie miejsca, które odzwierciedli Twoją osobowość i wyrazi niepowtarzalny styl. Skorzystaj z naszego projektanta wnętrz i przekształć swoje mieszkanie w loftową oazę.
Pytania naszych klientów:
Jakie meble pasują do projektu loftowego?
Meble powinny być w prostych bryłach i stonowanych kolorach oraz w surowym wykończeniu. Istotne też jest, aby oprócz walorów estetycznych, były funkcjonalne.
Czy styl loftowy jest dla każdego?
Projekty domów lub mieszkań w stylu loftowych spodobają się głównie osobom, które cenią sobie prostotę, użytkowość oraz wykończenia w chłodnym, ale designerskim klimacie.
Jak udekorować loftową przestrzeń?
Elementami dekoracyjnymi mogą być te wykończeniowe, czyli cegła, beton, ale także fototapeta lub różnego rodzaju grafiki oraz obrazy.