Spis treści:
Cechy stylu prowansalskiego
Wnętrza inspirowane Prowansją są niezwykle jasne, przytulne i klimatyczne. Dodatkowego uroku dodaje im nuta romantyczności oraz szczególne upodobanie do przedmiotów z duszą. Szerokość geograficzna Polski sprawia, że chętnie wybieramy aranżacje wnętrz inspirowane cieplejszymi rejonami Europy i świata. Sprawdź, czy estetyka południowej Francji przypadnie Ci do gustu!
Pochodzenie
Styl prowansalski narodził się w południowo-wschodniej części Francji. Prowansja to region słynący z łagodnego i ciepłego klimatu, pól lawendowych, urokliwych, kamiennych domków i pięknych widoków. Koncepcja tego stylu nie jest wierną kopią wnętrz tamtego rejonu, a jedynie ich wyidealizowaną wizją. Projektanci wnętrz wciąż zachwyceni są tym wyobrażeniem, a w sklepach na całym świecie możemy spotkać urocze dodatki z motywami lawendy.
Dla kogo styl prowansalski?
Estetyka ta spodoba się nie tylko romantykom, ale również osobom ceniącym harmonię, spokój i ciepło domowego ogniska oraz lubiącym kontakt z naturą. Sprawdzi się u osób, którzy chcą wprowadzić błogi i sielankowy klimat do swojego wnętrza.
Koncepcja stylu prowansalskiego
- Jasne kolory
Prowansja to region słoneczny i ciepły, dlatego inspirowany nią styl cechują charakterystyczne, przesycone światłem barwy natury. W aranżacjach tej koncepcji świetnie sprawdzą się wszelkie odcienie bieli, ecru, kremowych beży, szarości, jasnych brązów, żółcieni, zieleni i rudości. W dodatkach natomiast spotkać możemy delikatne błękity i kolory lawendy, od bardzo jasnych i wypłowiałych poprzez średnio nasycone aż do intensywnie ciemnych odcieni fioletu. Na ścianach króluje biel i jej pochodne. Jeśli metraż Twojego salonu jest duży, z powodzeniem możesz skusić się również na jasne szarości. Będą one znakomitym tłem dla białych mebli. Miłośnicy mocnych barw także odnajdą w tym stylu coś dla siebie. Choć z założenia bazuje on na bieli, to mocne kolorystyczne akcenty dodadzą mu wyjątkowego charakteru. Przykładem niech będą pomalowane na intensywny odcień fioletu krzesła, jasnożółta czy pudrowo różowa ściana. Barwy mogą być intensywne, ale dobrze, by były zgaszone i występowały w naturze.
- Meble
Charakterystyczne w tej koncepcji są meble z litego drewna o klasycznych kształtach, malowane na jednolity kolor lub postarzane. Zdobione są najczęściej toczonymi elementami, frezami lub ozdobnymi kolumienkami. Uroku dodają im subtelne rzeźbienia snycerskie. Pożądanym wyposażeniem będzie przeszklona witryna czy komoda zdobiona motywami inspirowanymi naturą (drzewa, liście, owoce, ptaki). W prowansalskiej kuchni nie może zabraknąć bielonego kredensu, dużej ilości wiszących szafek i stołu z litego drewna w komplecie z urokliwymi krzesłami. Postaraj się, by elementy wyposażenia pochodziły z różnych zestawów. Uczyni to Twoje wnętrze wyjątkowym i niepowtarzalnym. Prawdziwe perełki z drugiej ręki można znaleźć na pchlich targach lub portalach ogłoszeniowych. Wystarczy trochę czasu i dobrych chęci, aby za pomocą farby, papieru ściernego oraz własnej pracy stworzyć niepowtarzalne meble do swojego wnętrza. Powinniśmy wybierać takie modele, aby nie sprawiały wrażenia nadmiernie ciężkich. Szukajmy egzemplarzy na delikatnych, finezyjnych nóżkach, a obszernym sprzętom nadamy lekkości, rozjaśniając je na przykład za pomocą metody suchego pędzla.
- Naturalne materiały
Styl prowansalski chętnie wykorzystuje materiały takie jak drewno, kamień, wiklina, glina. Kamienne domy południowej Francji i ich specyficzny klimat zachęcają, by skorzystać z tego budulca również w naszym projekcie. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy do aranżacji naturalny kamień i przyozdóbmy nim na przykład ścianę w salonie. Jeśli natomiast takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, wówczas dobrą alternatywą będą płytki ścienne imitujące prawdziwą cegłę. Najlepiej sprawdzą się białe, ale jasnobrązowe i szare wzory również będą stanowiły świetne tło dla dekoracji czy białych mebli. Ręcznie zdobione talerze, kubki, wazony czy dzbanki zachwycą niejednego gościa i nadadzą eleganckiego klimatu. W tekstyliach króluje len i bawełna naturalna. Kanapa i fotele z reguły są tapicerowane naturalnymi tkaninami. Wybierajmy barwy z palety natury.
- Sielskie dodatki
Świetnymi dodatkami będzie wszelkiego rodzaju rękodzieło. Mogą to być zarówno haftowane serwetki, obrusy, ręcznie plecione pledy, jak i ceramiczne wazony czy ręcznie malowane talerze. Okna ozdobione długimi, zwiewnymi zasłonami w jednolitych barwach czy zazdrostki z falbankami w kuchennym oknie również będą doskonałym wyborem. Przeważające wzornictwo to kwiaty, winorośl, ptaki. Pięknie dopełniającymi wnętrze akcentami mogą być fioletowe poduszki, ozdoby tworzone na szydełku bądź nastrojowe świece z motywami lawendy. Wszech obecnie ukwiecone wnętrze nada wystrojowi sielskiego klimatu. W tej roli sprawdzą się nie tylko kwiaty w wazonie, ale także ususzone zioła powieszone na ścianie w kuchni bądź finezyjnie zdobiące zawieszki i chwosty. Materiały błękitne niczym lazurowa woda, kwiatowe poduszki czy lawendowe koce świetnie wpiszą się w klimat francuskiej stylistyki w Twoim domu. Ozdobić wnętrze możemy sielskim krajobrazem w postaci fototapety czy zdjęciami wsi w ozdobnych ramkach na ścianie. Wiklinowe kosze i doniczki dodadzą aranżacji lekkości i uroku. Wybierając dodatki do naszego wnętrza, warto pamiętać, że styl prowansalski to minimalizm i prostota. Dekoracje przede wszystkim powinny mieć wartość użytkową, a dodatkowo stanowić ozdobę.
Oświetlenie
Starajmy się za pomocą oświetlenia oddać słońce Prowansji. W salonie sprawdzi się do tego zadania żyrandol w centralnym miejscu. Dobrym wyborem będzie model z białymi lub szarymi ażurowymi kloszami bądź delikatnym kwiatowym motywem. Centralna lampa to jednak nie wszystko. Styl ten lubi oświetlenie ścienne i światło pochodzące ze świec, a więc z powodzeniem możemy wykorzystać okazałe drewniane, przecierane świeczniki. Jeśli jest to możliwe, zaprojektujmy w korytarzu bądź salonie panel z ozdobnymi kinkietami, a pomiędzy nimi zawieśmy lustro czy obraz. Pierwsza z możliwości sprawdzi się nie tylko optycznie powiększając przestrzeń, ale dzięki odbijającemu się od nich światła z okien, lamp i świec pomoże nam uzyskać jasne i dobrze doświetlone wnętrze. Aby dodać odrobinę luksusu, dobrym rozwiązaniem będzie akcent w postaci lampki z subtelnymi kryształkami.
Poczuj klimat Prowansji
Styl prowansalski bez wątpienia daje szereg możliwości aranżacyjnych. Jego atutem jest fakt, iż wiele elementów wyposażenia możemy stworzyć sami, dając im kolejne życie. Meble z litego drewna są nie tylko piękne i trwałe, ale stanowią o wyjątkowości wnętrz. Trendy nawiązujące do bliskości natury są przyjazne dla naszego samopoczucia. Wnętrze w stylu prowansalskim docenią osoby lubiące naturalność i tradycję. Aranżacja inspirowana południem Francji jest niezwykle klimatyczna, dlatego sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jeśli chcesz poczuć klimat malowniczej Prowansji, skontaktuj się z zespołem projektantów wnętrz MAZZANI Dzięki doświadczeniu i wiedzy sprostają każdemu aranżacyjnemu wyzwaniu! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Jak pomalować meble, aby były w stylu prowansalskim?
Chcąc uzyskać efekt starych mebli, mamy możliwość wyboru spośród kilku technik. Najłatwiejszą z nich jest technika suchego pędzla, w której oczyszczony i pomalowany na ciemny kolor mebel po wyschnięciu delikatnymi, omiatającymi ruchami przecieramy sztywnym pędzlem zanurzonym w jasnej farbie. Trudniejszymi sposobami, ale jednocześnie bardziej efektywnymi są: patynowanie, malowanie na biało z przecierką i techniką shabby chic.
Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?
Chcąc urządzić salon w stylu prowansalskim, pamiętaj o tym, by całość wystroju zachować w jasnych barwach. Tak naprawdę wystarczy niewiele: białe ściany, jasna kanapa i fotel, drewniany, bielony stół i komoda w stylu schabby chic. Do takiej bazy dodaj dekoracje w postaci haftowanej serwety, wazonu z lawendą, abażuru i poduszek z falbankami.
Jak zaaranżować ścianę w stylu prowansalskim?
Ściany można pomalować po prostu na biało, wówczas optycznie powiększą przestrzeń. Świetnym sposobem na prowansalski akcent będą białe, beżowe bądź szare cegiełki naścienne. Jeśli chcemy nadać przytulności wnętrzu, wybierzmy rozjaśniony, pastelowy fiolet na jednej z nich lub przyklejmy fototapetę z sielankowym, prowansalskim krajobrazem, na przykład lawendowych pól.
Jakie kolory królują w stylu prowansalskim?
Zdecydowanie bazą jest biel. Inne barwy powinny być przed wszystkim rozjaśnione i inspirowane naturą, a więc wykorzystujemy: beż, krem, szarość, błękit, fiolet, zieleń. Nie będzie błędem, jeśli wprowadzimy w akcentach żółcienie czy rudości.