stara lampa na drewnianym stole
14
kwi

Jak wygląda styl rustykalny?

Nostalgia za przeszłością, pragnienie życia z dala od wielkich miast w zgodzie z naturą to uczucia, które budzi w nas styl rustykalny. Charakteryzuje go prostota wystroju, naturalność i niewielka ilość dekoracji. Powoduje to, że świetnie sprawdza się w aranżacji salonu, kuchni czy sypialni.  
Marzysz o wnętrzu w staropolskim klimacie lub rodem z wiejskiej chaty z XIX wieku?  
W takim razie styl rustykalny może być czymś dla Ciebie. 

Trochę rustykalnej historii 

Styl rustykalny swoim wyglądem nawiązuje do estetyki gospodarstw, chałup i dworków sprzed ponad 100 lat. Wzbudza atmosferę idyllicznego, spokojnego życia na wsi. Specyficznymi dla niego elementami są drewno, kamień i przedmioty charakterystyczne dla przełomu XIX i XX wieku. Przy projektowaniu wnętrza tego typu możemy czasem popaść w przesadę. Gromadząc niezliczone ilości bibelotów i przedmiotów użytkowych sprzed wieku oraz pokrywając wszystko drewnem, sprawimy, że nasze wnętrze zacznie przypominać skansen. Nie chodzi tu jednak o składowanie w swoim domu przypadkowych starych elementów niczym w muzeum, ale o sprawne połączenie przeszłości ze współczesnością i o konsekwentne zaprojektowanie wnętrza, opierając się na kilku prostych zasadach. 

salon z kominkiem

Cechy stylu rustykalnego 

Jedną z najważniejszych cech aranżacji tego typu jest zastosowanie materiałów pochodzenia naturalnego. Prym oczywiście wiedzie tu drewno. Najkorzystniej wyglądać będzie ręcznie obrabiane, z widocznymi słojami, stylizowane na stare – sprawdzi się lepiej niż to wycięte pod linijkę. Nie można zapomnieć też o elementach z kamienia, ceramiki, szkła czy metali, które nadadzą wnętrzu charakterystycznego dla tego stylu uroku. Stronimy od wytworów z tworzyw sztucznych, takich jak plastik czy poliester. Stawiamy raczej na bawełnę, len, konopie oraz wiklinę. 

Kolejną, ale nie mniej ważną cechą jest użycie w projekcie wnętrza właściwych barw. Dominują tu kolory ziemi, neutralne i naturalne takie jak beże, biele, brązy. Pomieszczenia powinny być raczej jasne i ciepłe w odbiorze. Unikamy mocno kontrastowych, jaskrawych barw takich jak krwista czerwień lub głęboka czerń.  

Trzecią cechą są wzory – jeśli wolisz pozostawić ściany w jednolitych, jasnych barwach, nieco ludowości nadadzą wnętrzu wzorzyste dodatki. Kuchenny obrus w kratę czy polskie kwiaty, ludowa ornamentyka na meblach albo tradycyjna haftowana makatka na ścianie – to wszystko pomoże ożywić pomieszczenie i nadać mu swojskiego uroku. 

 
Charakterystyczne dla stylu rustykalnego  
Materiały: Barwy: Wzory: 
drewno, kamień, cegła, ceramika, metal,szkło, bawełna, len, konopie, wiklina. beż, biel, zieleń, odcienie brązu, rudości, przygaszona czerwień, przygaszona żółć.  krata, pasy, kwiaty, ludowe wzory, motywy haftowane. 

Salon w stylu wiejskim 

Sercem rustykalnego salonu jest kominek, z którego wesoło tańczą płomienie i przy którym, zwłaszcza zimą, zbierają się domownicy. Jeśli więc możesz pozwolić sobie na zdobiony kamieniem kominek lub żeliwny piec z prawdziwego zdarzenia, to warto w niego zainwestować. Ozdobny kominek do mieszkania w bloku również świetnie nada sielskiego, przytulnego klimatu. Będzie można spędzać przy nim popołudnia, siedząc na miękkiej kanapie lub fotelu wykonanym np. ze skóry lub zamszu.  

Aranżację świetnie dopełniać będzie elegancka komoda ze stojącym na niej zabytkowym zegarem, a także lampy z ozdobnymi abażurami lub stylizowane na naftowe.  
Wnętrze doskonale podkreślą też belki stropowe z drewna oraz dobrze dobrane do całości dodatki, takie jak zasłony, poduszki, ceramiczne ozdoby lub wiklinowy stojak na gazety. 

salon

Sypialnia w stylu rustykalnym 

Sypialnia nie powinna mieć zbyt dużo ozdób, jako że jest pomieszczeniem przeznaczonym do odpoczynku od nadmiaru bodźców dnia codziennego. Wygląd ścian i podłóg powinien być neutralny, by nie odwracać uwagi od funkcji pokoju. Na podłogach sprawdzi się więc drewno, które można ozdobić dywanem z juty lub wełnianym, a ściany pomalować na jasny kolor lub pokryć tapetą o delikatnym wzorze. Rustykalność w tym wypadku może oddawać kilka niewielkich, ale znaczących detali: 

  • kształt drewnianych mebli,  
  • naturalny wzór słojów na drewnie,  
  • uchwyty do szafy czy komody,  
  • pojedyncza lniana lub koronkowa serweta, 
  • zasłony i pościel z naturalnych materiałów w kolorach ziemi.  

Meble mogą być w stanie surowym, postarzane lub też bielone farbą. Jeśli chcesz wprowadzić do sypialni odrobinę romantyzmu, ale wciąż pozostać w stylistyce rustykalnej, dobrym pomysłem będzie instalacja nad łóżkiem baldachimu okalanego cienkim, naturalnym materiałem oraz ozdobienie wnętrza świeżo ciętymi kwiatami. Rośliny wprowadzą więcej natury do przestrzeni oraz sprawią, że stanie się ona znacznie bardziej przytulna. 

Rustykalna kuchnia 

Kuchnia jest doskonałym pomieszczeniem do wyeksponowania stylu rustykalnego. Na pokrycie podłóg pasują płytki ceramiczne imitujące kamień lub też klasyczne drewniane deski. Na ściany bądź ich część można położyć cegłę lub coś imitującego cegły – w kolorze tradycyjnym albo malowane na biało. Na przestrzeń nad blatami doskonale nadadzą się płytki ceramiczne utrzymane w ludowej atmosferze. Meble powinny być drewniane – w stanie surowym i pokryte bezbarwnym lakierem, stylizowane na stare lub bielone, z dekoracyjnymi uchwytami na szafkach z metalu lub porcelany. Powinny być pokryte solidnymi blatami z kamienia, marmuru lub drewna. Dużo rustykalnego klimatu nada wnętrzu piec kaflowy albo tradycyjna kuchnia węglowa. Jeśli więc masz któreś z nich do dyspozycji, nie warto się ich pozbywać, choć na rynku z pewnością znajdują się piekarniki dość dobrze imitujące staromodne sprzęty. Oświetlenie kuchni powinno być również w miarę możliwości, wpisane w wiejską stylistykę.  

Nieuniknione jest, że część wyposażenia zawsze będzie wnosić trochę nowoczesności, jak choćby ekspres do kawy lub toster. Niczemu to oczywiście nie przeszkadza, żyjemy w końcu w XXI wieku – ale jeśli czujesz, że Twoja kuchnia ma wciąż za mało wiejskiej sielskości, to całości projektu pomogą dopełnić charakterystyczne dla tego stylu kuchenne dodatki takie jak:  

  • staromodny przeszklony kredens,  
  • Naczynia żeliwne, z miedzi lub kamionki, 
  • firanki haftowane w roślinny wzór.  
łazienka

Projekty wnętrz, które zachwycą Twoich gości

Projekt wnętrza w konkretnym stylu może być bardzo żmudnym procesem, jeśli próbujemy zająć się tym samodzielnie. W takich sytuacjach najlepiej pozostawić aranżowanie w rękach profesjonalistów, którzy w porozumieniu z Tobą sprawnie zajmą się każdą sprawą i zatroszczą się o wszystkie szczegóły. Do takich profesjonalistów należą właśnie projektanci wnętrz z MAZZANI. Oferujemy współpracę na terenie Warszawy i okolic, a zdalnie w całej Polsce. Pozwól nam zaczarować Twoje wnętrze! 

Pytania naszych klientów:

Czym się charakteryzuje styl rustykalny?

Charakterystyczny dla stylu rustykalnego jest prosty wystrój wnętrza i użycie naturalnych materiałów. Pomieszczenia mają przytulną atmosferę oraz niewielką ilość dekoracji. 

Jakich materiałów użyć do rustykalnego wnętrza?

Używamy w miarę możliwości tylko naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy cegła. Do ozdoby wnętrza sprawdzą się bawełna, len, wełna oraz ceramika i wiklina. 

Czego unikać przy aranżacji w rustykalnym stylu?

Należy unikać użycia materiałów syntetycznego pochodzenia i krzykliwych, mocnych kolorów. Trzeba uważać, by nie zdominować pomieszczeń jednym materiałem, np. drewnem. Powinno się także zachować umiar w dekoracjach, żeby nie przytłoczyć aranżacji ilością dodatków. 

Jakich kolorów używać w stylu rustykalnym? 

Sprawdzą się wszystkie kolory ziemi, takie jak brązy, zielenie, żółcie, rudości. Dobrze współgrają z tym stylem również biele i beże. Używamy barw przygaszonych, a unikamy tych nasyconych i mocno kontrastowych.