Spis treści:
Co to jest szezlong?
Z francuskiego “chaise longue”, czyli długie krzesło. Innymi słowy, szezlong to fotel o przedłużonej części na nogi. Umożliwia wypoczynek w pozycji półleżącej. Czasem nazywany leżanką. Historia tego mebla sięga antyku, ale prawdziwą popularnością zaczął się cieszyć w XVIII w. na dworach arystokratów francuskich i angielskich. Był prawdziwym synonimem bogactwa i luksusu, a jego kształty i materiały, z których był wykonywany stawały się coraz bardziej wyszukane. Z natury kojarzą się z elegancją i wyszukaniem, dlatego wprowadzają do wnętrza nutę glamour.
Funkcje szezlongu
Najbardziej oczywistym przeznaczeniem szezlongu jest jego funkcja wypoczynkowa. Stworzony jest po to, by odpoczywać w ciągu dnia. Chętnie stawiany w gabinecie, salonie, czasami nawet w sypialni. Mebel ten łączy w sobie funkcje sofy i fotela jednocześnie. Można na nim siedzieć z wyciągniętymi nogami lub położyć się i odpocząć na leżąco. Nie zabiera tyle miejsca co sofa, jest stosunkowo wąski, dzięki czemu łatwo znaleźć dla niego miejsce. Szezlongi mogą pełnić także funkcję miejsca do spania, jeśli zdecydujemy się na model rozkładany. Dzięki miękkiemu oparciu możemy także wygodnie czytać książki czy oglądać telewizję. Wygodnie rozprostujemy nogi i dobrze podparty kręgosłup wypocznie lepiej niż na standardowym fotelu.
Rodzaje szezlongów
Obecnie na rynku dostępne są dwa główne typy szezlongów: klasyczne i nowoczesne. Te klasyczne mają nieregularny, pofalowany kształt, nowoczesne natomiast charakteryzują się prostymi, geometrycznymi formami.
Wyróżniamy:
- Szezlong z funkcją spania
Ten model szezlongu swoim wyglądem przypomina tradycyjne łóżko, a jego miękkie obicie pozwala wyspać się wygodnie.
- Z regulowanym oparciem
W przypadku tego modelu możemy sterować kątem oparcia. To pozwoli nam idealnie dopasować kształt mebla do naszych potrzeb.
- Z masażem
To wersja dla tych, którzy cenią sobie zbawienny wpływ masażu na ciało. Tutaj doskonale zrelaksujesz się po ciężkim dniu pracy i rozluźnisz napięte mięśnie.
- Szezlong z głośnikiem
Wariant ten przypadnie do gustu koneserom muzyki. Wystarczy sparować urządzenie wbudowane w leżankę z telefonem i możesz cieszyć się relaksującymi dźwiękami ulubionych utworów leżąc wygodnie i odpoczywając.
Gdzie postawić szezlong?
Wiadomo już, czym jest szezlong i do czego służy. Teraz należy zaplanować dla niego miejsce w domu projektując wyposażenie.
- Salon
Ten mebel z powodzeniem może zastąpić pufy i fotele przy stoliku kawowym, a ustawiony nieopodal biblioteczki, będzie stanowić idealne miejsce do wypoczynku. Możesz umieścić go także naprzeciw telewizora, co pozwoli Ci wygodnie oglądać ulubione programy.
- Gabinet
Może on stanowić świetne miejsce do spędzania przerw w pracy lub służyć jako miejsce, z którego wygodnie przeprowadzimy wideokonferencję czy zmienimy pozycję w czasie pracy.
- Przedpokój
Nie tylko praktyczny, ale i zjawiskowy! Doda szyku pomieszczeniu i może stanowić ciekawy element, który zachwyci niejednego gościa. W końcu przedpokój to wizytówka całego domu. Taki mebel w wiatrołapie nie tylko będzie pięknie wyglądał i nie zajmie wiele miejsca, ale będzie również bardzo praktyczny. Stanowi on wygodne miejsce do wkładania butów, jak i odkładania torebki czy zakupów po wejściu do domu.
- Ogród
Warto pomyśleć o modelu, który zimą może stać w domu, a latem na zewnątrz. Pozwoli on wypoczywać stosownie do pory roku, a model z techno rattanu będzie wyglądał świeżo i lekko. Wygląd szezlongu możemy zmienić dodając dekoracyjne poduszki lub obicie pasujące kolorystycznie do wnętrza.
- Sypialnia
Po co szezlong w sypialni? Głównie po to, by stanowić miejsce wypoczynku w ciągu dnia lub relaksu z książką popołudniową porą. Z łóżka korzystamy jednak po kąpieli i w odpowiednim ubraniu nocnym. Szezlong ma służyć jako miejsce poobiedniej drzemki w ubraniach. Jeśli nie chcemy kłaść się w salonie, gdzie toczy się głośne życie, sypialnia będzie świetnym miejscem dla tego mebla.
Jaki model wybrać?
Wybierając szezlong do salonu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy wybrać kolor, który powinien pasować całego salonu lub stanowić interesujący kontrast. Ważny jest też wybór odpowiedniej tkaniny obiciowej, która wpłynie na wygodę użytkowania oraz styl mebla. Dodatkowo, rodzaj pikowania oraz detale takie jak nogi, stelaż, zagłówek i podłokietniki również mają znaczenie dla ostatecznego wyglądu i funkcjonalności szezlonga. Wszystkie te elementy powinny być dopasowane do ogólnej koncepcji aranżacji wnętrza, co pozwoli na stworzenie spójnej i atrakcyjnej przestrzeni.
Eleganckie miejsce wypoczynku
Mieszkanie z szezlongiem to klucz do komfortu i stylu. Dzięki naszemu doświadczonemu projektantowi wnętrz z MAZZANI, proces projektowania staje się łatwiejszy. Nasz architekt wnętrz doskonale rozumie, jak wykorzystać szezlong, tworząc przestrzeń, która zachwyca swoją elegancją i funkcjonalnością. Projektujemy mieszkania z szezlongiem, które łączą wygodę z estetyką, tworząc idealne miejsce do relaksu i rozrywki. Pozwól nam pomóc Ci w stworzeniu unikalnej aranżacji wnętrz z szezlongiem, która odzwierciedli Twój osobisty styl i zapewni wyjątkowy komfort. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Czy szezlong nadaje się do małych pomieszczeń?
Jak najbardziej. Zajmuje mniej miejsca niż klasyczna sofa a może spełniać podobne funkcje. Nawet w małym salonie czy gabinecie znajdzie się miejsce na ten mebel. Swoim klasycznym kształtem nadaje wyjątkowy charakter wnętrzu.
Jaki szezlong wybrać do salonu?
Przede wszystkim należy kierować się tym, by pasował stylistycznie do mieszkania i do funkcji jakie ma spełniać. Jeśli zdecydujemy się już na model, następnie wybrać trzeba będzie kolor i rodzaj obicia, pikowanie lub jego brak oraz detale takie jak nóżki i inne zdobienia. Na rynku dostępny jest szereg modeli i kolorów tego mebla, ale jeśli szukamy idealnego, warto zgłosić się od zakładu tapicerskiego, gdzie zostanie stworzony model szyty na miarę.