błękitne zasłony w salonie
24
wrz

Wnętrza pełne uroku

Masz dosyć skomplikowanych, kontrastowych aranżacji wnętrz? Szukasz czegoś ponadczasowego, uniwersalnego i przy tym efektownego? Postaw na styl prowansalski i daj się zachwycić bogactwem prostoty pełnej fantastycznych detali. 

elementy stylu prowansalskiego w sypialni

Styl prowansalski – główne cechy

Omawiany styl najlepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym, dzięki temu oddamy pełnię możliwości tego rodzaju aranżacji. W mieszkaniu lepiej postawić na detale, które wprowadzą delikatne akcenty, gdyż obecność blokowisk za oknem nie jest oprawą dla tak delikatnej aranżacji. Styl prowansalski nawiązuje do regionu francuskiej Prowansji, gdzie w majestatycznym krajobrazie górują duże, stare i piękne kamienne domy. Kluczowe zalety stylu prowansalskiego:  

  • jasne, przyjemnie dla oka kolory,  
  • klasyczne meble z bogatymi, frontowymi zdobieniami,  
  • bogactwo detali i dodatków, nawiązujących do południowo-wschodniej Francji, 
  • optyczne powiększenie przestrzeni użytkowej,  
  • przytulne, klimatyczne i pozwalające się odprężyć wnętrza.  

Jadalnia w stylu prowansalskim

Wbrew pozorom urządzenie jadalni w stylu prowansalskim wcale nie jest drogie. Nurt ten uwielbia stare meble czy przedmioty, na których odcisnęło się piętno czasu. Jadalnie zacząć od wyboru kolor – polecamy biel, w każdym odcieniu. Następnym krokiem będzie dobór mebli. Stary kredens lub duża komoda, najlepiej z nadstawką ze szklanymi drzwiczkami, samodzielnie odmalowane, świetnie się tutaj sprawdzą. Wykorzystajmy stare, wydawałoby się może nieestetyczne zdjęcia i ustawić je w witrynie. Warto także postawić na klasyczne, leciwe obrazy kwiatów, bogate w kolory i nadające klimatu południowo-wschodniej Francji.  

Nie zapomnijmy o stole! Im starszy, bardziej wysłużony, tym lepiej – najlepiej, aby był drewniany, pozostawmy jego oryginalną fakturę. Do tego dołóżmy stare obrusy, proste, białe krzesła i kwiaty. Im więcej zieleni tym lepiej, najlepiej w doniczkach z minionej epoki. Ścianę udekorujmy dużym, klasycznym zegarem. Ostatnim elementem powinny być zasłony, grube, w odcieniu szarości, najlepiej na klasycznym karniszu. 

Kuchnia w stylu prowansalskim

Przede wszystkim powinna to być kuchnia otwarta, z dużym oknem, dostarczającym sporą ilość naturalnego światła. Nie powinna być kontrastowa ani zawierać jaskrawych barw – dobrym wyborem jest użycie jasnego fioletu na ściany oraz białych klasycznych prostokątnych płytek ściennych. Kluczowym połączeniem w stylu prowansalskim jest drewno oraz kamień. Dlatego też użycie dębowych blatów byłoby świetnym wyborem.   

Jeżeli chodzi o meble, zdecydowanie białe fronty szafek, podwieszane szafki z przeszkleniem oraz prosty, klasyczny okap. Skoro ma być jak we Francji, to nie może zabraknąć podwieszanych słoików pełnych różnego rodzaju ziół i przypraw. Na oknach ustawmy kwiaty, a całość dopełniać powinny wiklinowe kosze na różnego rodzaju produkty czy owoce. Nie zapomnijmy o tym, co w Prowansji jest najważniejsze, czyli oczywiście wina – kuchnia w stylu prowansalskim musi być wyposażone w specjalną półkę na wino, a wszelkie przybory kuchenne najlepiej powiesić na widoku na naściennych mocowaniach.  

łazienka z wanną

Francuskie wino w prowansalskim salonie

W tym przypadku mówimy o miejscu na odpoczynek, relaks i rodzinne spotkania. Tworzenie salonu w stylu prowansalskim dobrze jest zacząć od szarych farb, które doskonale komponują się z drewnianymi belkami przy suficie. Domknięciem kompozycji będzie biały sufit i białe meble ze zdobieniami na frontach – komody, regały oraz szafki ze szklanymi witrynami, gdzie możemy ustawić rodzinne zdjęcia, książki czy pamiątki nadgryzione zębem czasu. Na komodach warto postawić różnego rodzaju rzeźby i kwiaty, stanowiące doskonałą dekorację i nadające wnętrzu odpowiedni ton.  

Szafka RTV powinna być duża, dobrze jest na niej postawić gramofon bądź płyty winylowe, co znacząco uatrakcyjni wnętrze. Kanapa powinna być miękka w klasycznym wydaniu, żadnych rogówek czy wieloczęściowych elementów – klasyka, najlepiej w kolorystyce Écru, udekorowana jasnymi narzutami. Przed kanapą świetnie sprawdzi się sporych rozmiarów stół kawowy o drewnianej fakturze i białymi nogami, przyozdobiony dużym, kwiatowym wazonem pełnym dzikich kwiatów. Całość dopełnijmy dwoma dużymi, wygodnymi fotelami ustawionymi po obu stronach stolika, doskonałe do relaksu po ciężkim dniu.  

kuchnia z elementami stylu prowansalskiego

Wnętrza, które wprowadzą harmonię

Aranżacja wnętrz to sztuka i pasja. W MAZZANI doskonale to rozumiemy, dlatego nasz profesjonalny zespół każdego dnia przygotowuje ciekawe i unikalne pomysły dla twojego mieszkania i domu, tak aby Twoje M4 zachwycało Ciebie i Twoich bliskich. Jeżeli chcesz, aby twoje wnętrze nabrało zupełnie nowego wymiaru, potrzebujesz niepowtarzalnych pomysłów. Dlatego warto postawić na profesjonalną pomoc w tym zakresie. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czy styl prowansalski można zastosować w mieszkaniu?

Oczywiście, jednak należy ograniczyć się do kolorystyki i akcentów owego stylu. Docelowo styl ten kierowany jest dla domów jednorodzinnych, najlepiej tych starszego typu, gdzie ząb czasu i wiekowość nadają unikalnego charakteru.  

Chęć aranżacji w stylu prowansalskim skazuje nas na wysokie koszty?

Nie. Styl prowansalski jest stosunkowo tani. Wykorzystujemy tutaj przede wszystkim ręcznie odmalowane, stare meble co znacząco ogranicza nasze wydatki. Możliwość użycia starych wazonów i dodatków także nie niesie za sobą dodatkowych kosztów.  

Jakie są główne cechy stylu prowansalskiego?

Styl prowansalski wyróżnia się prostotą, jasnymi kolorami, brakiem kontrastów i jaskrawych czy nasyconych kolorów. Bazuje na klasycznych meblach z prostymi, ale gustownymi zdobieniami na frontach i nawiązuje do sztuki urządzania wnętrz z południowo-wschodniej Francji.