minimalistyczny, jasny salon
13
kwi

Wszystko o stylu hygge

Duńczycy to naród, który jest uważany za jeden z najszczęśliwszych na świecie. Wszystko to za sprawą nieco tajemniczego słowa hygge. Co ono oznacza?  Jest to filozofia, która mówi o szczęściu oraz bezpieczeństwie. Filozofię tę Dania przeniosła z życia codziennego także do wnętrz. Podpowiadamy, jak urządzić wnętrza w stylu hygge. 

Styl hygge – wnętrza 

Istnieje kilka podstawowych zasad, co do aranżacji wnętrz w myśl duńskiej koncepcji hygge. Oto kilka z nich: 

  • światło: pomieszczenia w stylu hygge lubią być mocno doświetlone, dlatego zadbaj o lampy oraz świece, 
  • naturalne materiały: podstawowymi tworzywami w tym stylu są: lite drewno, miękka skóra oraz wełna, 
  • meble: powinny być wykonane z naturalnych tworzyw, np. drewna, 
  • natura: filozofia hygge lubi dekoracje w postaci roślinności, np. eukaliptusu. 

Kolory stylu hygge 

Podstawowe barwy w stylu hygge to: jasny szary oraz biel. Podobnie jest zresztą w stylu skandynawskim. Duńczycy postanowili jednak nieco wzbogacić kolorystykę, o takie kolory jak:  

  • brązy, 
  • beże, 
  • czerń. 

Można od razu zauważyć, że w przypadku tego stylu dominują kolory ziemi. Kolorystyka ta pozwala zarówno na relaks pod ciężkim dniu, jak i pobudzenie koncentracji.  

hamak w salonie

Kuchnia w stylu hygge 

Kuchnia, przez wiele osób nazywana sercem domu, w stylu hygge powinna posiadać raczej jasne kolory ścian. Postaw na drewniane meble, w kolorze bieli bądź beżu. Nie zapomnij o dodatkach. Świetnie sprawdzą się tu ceramiczne donice z ziołami, takimi jak: bazylia, tymianek, mięta oraz oregano. Szklane słoiczki z przyprawami, mieszankami herbat czy ciasteczkami również będą doskonałą dekoracją.  

Łazienka w stylu hygge 

W przypadku łazienki w tym stylu dobrym pomysłem będą jasne, ceramiczne płytki. Jeśli posiadasz na tyle miejsca w pomieszczeniu, w którym ma być łazienka, warto je zagospodarować dla wolnostojącej wanny, na której postawimy drewnianą tacę z zapachowymi świecami i opcjonalnie kieliszkiem wina. Takie zestawienie jest mocno w klimacie hygge. Nie zapomnijmy o roślinności. Dobrze sprawdzi się tu eukaliptus, który nie tylko spełni funkcję dekoracyjną, ale także nada pięknego zapachu w pomieszczeniu.  

Salon w stylu hygge 

Trzy główne założenia salonu w stylu hygge to: wygoda, przytulność oraz ciepło. Jeśli wnętrze pełni również funkcję jadalni, to dobrym pomysłem będzie tu okrągły drewniany stół, przy którym ustawimy krzesła z miękkimi poduszkami. 

Kanapa w stylu hygge powinna być duża, w jasnych kolorach, takich jak: biel, beż czy w odcieniach szarości. Świetnym rozwiązaniem będzie kominek, który doda ciepła i przytulności wnętrzu. Nie zapomnijmy o dodatkach, które nadadzą mu charakteru. Mogą być to poduszki przy kanapie w ciekawy wzór, narzuta lub dywan. 

stojąca huśtawka w sypialni

Sypialnia w stylu hygge 

Zgodnie z filozofią hygge, sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy się zrelaksować i wyciszyć. Stąd też warto zdecydować się na ściany w neutralnych kolorach, takich jak: jasny beż czy odcienie szarości lub bieli. Nad łóżkiem warto zawiesić obrazy, nawiązujące motywem do natury, w jasnych, drewnianych ramach.  Łóżko oraz szafy najlepiej, by zostały zrobione z tworzywa, jakim jest drewno. Całość dopełnij dodatkami. Jeśli chodzi o pościel, postaw na naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy len. Świetnym rozwiązaniem będzie koc lub narzuta, w ciekawy geometryczny wzór oraz dywan.  

Twój dom, Twoje wymagania, nasza pasja

Styl hygge to doskonałe rozwiązanie dla osób, ceniących sobie ciepło, przytulność oraz jasne wnętrza. Nasza firma MAZZANI dołoży wszelkich starań, by zaaranżować Twoje wnętrza w duńskim klimacie.

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory w stylu hygge?

W stylu hygge najlepiej sprawdzą się takie barwy, jak:biel, szarość wzbogacone o beż, brąz oraz czerń. 

Skąd wywodzi się hygge?

Hygge jest to filozofia wywodząca się z Danii. Oznacza bezpieczeństwo oraz szczęście. 

Jakie są podstawowe zasady w stylu hygge?

Podstawowymi zasadami są: światło, natura, meble oraz naturalne materiały.