Spis treści:
Przestrzeń na pokój dla gości
Pokój gościnny to wspaniały prezent dla odwiedzających Cię najbliższych. Nawet jeśli nie masz oddzielnego pomieszczenia, da się wygospodarować w tym celu niewielką strefę. Takie pomieszczenie to mieszkanie w pigułce – powinna znaleźć się w nim sypialnia, salon, a także garderoba! Jak zaprojektować takie wnętrze? Mamy dla Ciebie kilka porad w tym artykule.
Pokój gościnny – co na początek?
W aranżacji takiej przestrzeni najważniejsze jest, by zawierała się w duchu reszty Twojego domu. Jeśli masz mieszkanie utrzymane w surowym, nowoczesnym stylu, to pomieszczenie o ciepłym, przytulnym charakterze i pastelowej kolorystyce nie będzie dobrze pasować.
Przestrzeń na pokój dla gości najlepiej wziąć pod uwagę już podczas projektowania domu czy mieszkania. Powinien być on utrzymany w stonowanych barwach i cichy, a zatem oddalony od ciągów komunikacyjnych. Dobrym miejscem będzie np. poddasze lub pomieszczenie nad garażem. Pamiętaj, że może mieć ono zupełnie inną funkcję, kiedy akurat nikogo nie gościsz! Do jego zaprojektowania dobrze jest zainspirować się wnętrzami pokojów hotelowych. Są one pięknie urządzone, a zarazem funkcjonalne.
Pokój dla gości – czy tylko?
Jeśli dysponujesz osobnym pomieszczeniem, które możesz przeznaczyć na pokój gościnny, śmiało korzystaj z niego bez przeszkód w czasie, gdy nie masz żadnych gości. Wystarczy nadać mu inną funkcję, wstawiając tu i ówdzie konkretne meble tak, by nie przeszkadzały w zachowaniu ogólnej harmonii.
Bardzo łatwo jest zamienić pokój gościnny w biuro lub gabinet. Wystarczy wstawić do niego biurko − może spełniać równocześnie funkcję stołu lub toaletki. Z pewnością nie powinno ono stanowić punktu centralnego pomieszczenia, a jedynie jego element. Zaopatrz się również w regał na rzeczy, z których korzystasz w gabinecie. Pamiętaj jednak, żeby drzwiczki takiego mebla były nieprzezroczyste – w ten sposób Twoje przedmioty pozostaną niewidoczne dla oczu gości. Niektóre szafki czy regały posiadają zamek na klucz. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz miał pewność, że nikt nie będzie miał dostępu do Twoich biurowych materiałów.
Jeśli pomieszczenie jest nieduże, pomyśl o wstawieniu do niego wygodnej, rozkładanej kanapy zamiast łóżka. W ten sposób będzie bardziej funkcjonalnie, a Twoi goście wciąż będą zadowoleni.
Wygląd pokoju gościnnego
Pomieszczenie dla gości powinno być neutralne w odbiorze, a jednocześnie przyjemne dla oka, zapraszające i przytulne. Doskonałym przykładem tego typu połączenia w projektowaniu wnętrz są pokoje hotelowe − eleganckie, a zarazem dobrze przemyślane pod kątem użytkowym. Dobrze jest spróbować znaleźć złoty środek pomiędzy hotelową uniwersalnością, a klimatem Twojego domu. W zbyt neutralnym pomieszczeniu, gościom będzie się wydawało, że naprawdę znaleźli się w hotelu. Z kolei w nadmiernie przez Ciebie spersonalizowanym − pełnym bibelotów, zdjęć i przedmiotów o charakterze prywatnym − mogą poczuć się skrępowani.
Na ścianach i podłogach najlepiej sprawdzą się kolory spokojne i wyważone. Mogą to być np.
- jasny beż,
- ecru,
- biel,
- delikatny brąz,
- szarość.
Mocniejsze w barwie akcenty można nadać dzięki dobranym do całości zasłonom czy poduszkom. Pamiętaj o tym, by w pokoju zawsze panował porządek − nie traktuj go jak składziku. Ważny jest także przyjemny zapach, dlatego nie zapomnij o regularnym wietrzeniu! Możesz też postawić gdzieś elementy aromaterapeutyczne: świece zapachowe, dyfuzory z patyczkami lub odświeżacz powietrza, który sam się uruchamia co jakiś czas.
Meble i dodatki do pokoju dla gości
Łóżko
Pomieszczenie, z którego będą korzystać odwiedzający Cię ludzie powinno mieć kilka kluczowych elementów. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia miejsce do spania. W zależności od wielkości przestrzeni, jaką dysponujesz lub tym, czy pokój miewa też inną funkcję, będzie to łóżko, rozkładana kanapa lub narożnik. W pierwszym przypadku pamiętaj o zaopatrzeniu się w ładną pościel i narzutę. Możesz też pomyśleć o umiejscowieniu gdzieś fotela do wypoczynku w ciągu dnia. W drugim, zadbaj o to, by kanapa miała w sobie miejsce do przechowywania pościeli oraz kilka ozdobnych poduszek.
Szafka nocna
Obok łóżka, bardzo przydatnym meblem będzie szafka nocna − goście położą tam rzeczy, które chcą mieć pod ręką lub będą mogli poczytać w łóżku książkę przy oświetleniu lampki stojącej na takiej szafce. Ważne, aby ten mebel znajdował się po obu stronach łóżka czy kanapy.
Szafa
Kolejną elementarną częścią przestrzeni dla Twoich gości jest szafa. Nie musi być duża, ale powinna być w stanie pomieścić zawartość ich bagaży – może to być np. komoda z szufladami. Jeśli masz miejsce na coś większego, postaw na szafę, która będzie miała zarówno półki, jak i przestrzeń do rozwieszenia ubrań. Pamiętaj, by powiesić tam zawczasu kilka wieszaków, a regały pozostawić puste!
Stolik, toaletka
W pokoju gościnnym przyda się dłuższy stolik lub biurko z dostawionym do niego wygodnym siedziskiem lub krzesłem. Mebel taki może służyć zarówno za toaletkę do wykonania makijażu, jak i miejsce do pracy – dla gości lub dla Ciebie, kiedy nikt Cię akurat nie odwiedza. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, obok kanapy lub fotela warto umieścić niewielki stolik kawowy, na którym można postawić wazon z kwiatami i kilka książek lub gazet.
Lustra i oświetlenie
Skoro mamy już biurko służące za toaletkę, przyda się także niewielkie przenośne lusterko, z pomocą którego goście przygotują się do wyjścia lub zrobią makijaż. Jeśli nie będzie Ci to przeszkadzało, możesz zamiast tego powiesić lustro nad biurkiem. Bardzo funkcjonalne będzie też zamontowanie dużego zwierciadła na ścianie lub drzwiach szafy tak, by gość był w stanie zobaczyć całą swoją sylwetkę. Na szafkach nocnych umieść lampki, rozmieść też strategicznie oświetlenie w innych miejscach tak, by uzyskać przytulny efekt.
Pokój gościnny – co jeszcze?
Kiedy przestrzeń jest już umeblowana, warto zadbać o jeszcze kilka rzeczy, które dodatkowo poprawią komfort Twoich gości. Potrzebne im będą przede wszystkim ręczniki. Możesz także dodać do tego miniaturowe kosmetyki oraz szlafroki. Postaw też w zasięgu ręki naczynie z wodą i kilka szklanek. To wszystko pomoże przybyłym odświeżyć się po podróży.
Obrazy lub grafiki na ścianach o neutralnej tematyce (np. krajobrazy), nawiązujące do estetyki wnętrza, zdecydowanie umilą pobyt w pokoju Twoim gościom. Podobnie przyczynią się do tego zasłony lub rolety, które zapewnią im prywatność wieczorem lub trochę ciemności podczas poobiedniej drzemki. Wygodę odwiedzających Cię bliskich na pewno zwiększy miękki dywan. Może leżeć koło łóżka, by komfortowo się wstawało albo niedaleko kanapy. Nie zapomnij również podzielić się hasłem do wifi – w ten sposób goście będą mieli je zawsze do dyspozycji, w razie potrzeby.
Elementy aranżacji pokoju gościnnego | ||
Meble: | Dodatki: | Barwy: |
łóżko/kanapa, fotel, szafka nocna, szafa, stolik, biurko/toaletka, lustra. | dywan, zasłony, poduszki, obrazy/grafiki, ręczniki, szlafroki. | biel, beż, brąz, szarość, ecru, pastele. |
Przestrzeń dla gości bez oddzielnego pokoju
Być może nie dysponujesz osobnym pomieszczeniem, ale wciąż chciałbyś godnie ugościć przyjezdnych. Rozwiązaniem może stać się np. salon. Zarówno w nim, jak i innym pomieszczeniu, trochę prywatności zapewni gościom parawan. Wyraźnie będzie też odgraniczał ich przestrzeń od reszty domu, co na pewno zadba o ich komfortowe samopoczucie. Mogą spać na rozkładanej kanapie. Sprawdzi się też fotel, który rozłoży się w niewielkie łóżko. Dodatkowo możesz dostawić jakiś niewielki mebel, np. komódkę czy stolik.
W przypadku współdzielenia przestrzeni ze swoimi gośćmi, postaraj się w miarę możliwości zapewnić im wszystkie najważniejsze elementy wyposażenia – miejsce na ubrania, ręczniki, lustro itd. Jeżeli Twój salon jest połączony z kuchnią lub znajduje się w głównym ciągu komunikacyjnym domu, pamiętaj, że ciągła obecność ludzi w pomieszczeniu może sprawić, że Twoi goście poczują się niekomfortowo. Warto zatem o tym pomyśleć i na kilka dni zmienić swoje nawyki.
Bez względu na to, w jakim stylu będziesz chciał zaprojektować wnętrze swojego pokoju gościnnego, najważniejsze jest zachowanie równowagi między preferencjami, a funkcjonalnością. Ciekawie i przytulnie zaaranżowana przestrzeń na pewno umili pobyt Twoim gościom, a także pomoże pozostawić im miłe wspomnienia.
Wnętrza zaprojektowane dla Twojego komfortu
Doświadczeni projektanci z MAZZANI z chęcią pomogą Ci w przygotowaniu i realizacji projektu wnętrza Twoich marzeń. Pełne zaangażowania profesjonalne podejście oraz pasja to coś, co nas wyróżnia! Skontaktuj się z nami i zobacz, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy! Stacjonarnie działamy na terenie Warszawy, ale oferujemy także współpracę online na obszarze całego kraju.
Pytania naszych klientów:
Jak powinien wyglądać pokój gościnny?
Należy znaleźć wypadkową między własną kreatywnością i upodobaniami, a uniwersalnością i neutralnością charakterystyczną dla wnętrz hotelowych. Barwy pomieszczenia powinny być zachowane w jasnej i spokojnej kolorystyce. Sprawdzą się tu np. biele, beże, brązy oraz szarości.
Jakie meble i dodatki umieścić w pokoju gościnnym?
Najważniejsze jest wygodne miejsce do spania – łóżko lub kanapa. Należy też zadbać o przestrzeń na rzeczy dla gości, czyli szafę lub komodę. Przydatne będą też takie meble jak biurko, toaletka, niewielki stolik, wygodny fotel. Całości dopełnią lustra i dodatki takie jak dywan, zasłony, poduszki i atrakcyjne wizualnie, ale neutralne obrazy czy grafiki na ścianach. Nie zapomnij o oświetleniu!
Czy pokój gościnny może spełniać inną funkcję?
Absolutnie! Taki pokój, gdy akurat nie masz gości, może służyć Ci za biuro lub gabinet do pracy. Pamiętaj tylko, by nie zawierał on nadmiaru Twoich prywatnych rzeczy – może to przytłoczyć gościa i zmniejszyć komfort pobytu w Twoich czterech kątach.
Gdzie umieścić pokój gościnny?
Świetnym miejscem na pokój dla gości jest poddasze domu lub pomieszczenie nad garażem. Jeśli nie masz do dyspozycji oddzielnego pomieszczenia, możesz urządzić przestrzeń o tej funkcji np. w swoim salonie – wystarczy oddzielić przestrzeń parawanem.