Spis treści:
Wnętrze idealnej biblioteki
Marzysz o zacisznym miejscu, odpowiednim na relaksujące podróże do świata literatury? Jeśli lubisz spędzać długie godziny na czytaniu ulubionych książek, a jednocześnie cenisz sobie komfort przytulnego wnętrza, pomyśl o aranżacji kącika bibliotecznego lub domowej czytelni. Miejsce do czytania powinno być przede wszystkim wygodne i urządzone w wyważony sposób. W takim pomieszczeniu nie mogą nas rozpraszać zbyt mocne kolory lub nadmiar dodatków. Chodzi przecież o stworzenie wnętrza służącego skupieniu i odprężeniu. W pierwszej kolejności zastanów się więc nad wyborem odpowiedniego wyposażenia, które zapewni komfort oraz zachowanie naturalnej pozycji ciała. Przydatne okażą się tu zatem ergonomiczne meble, takie jak kanapy, sofy czy siedziska, a także stół z wygodnym krzesłem lub regulowanym fotelem. Nie zapominaj również o odpowiednim oświetleniu, które umożliwi czytanie nawet do późnych godzin i nie zmęczy Twoich oczu. Konieczne w domowej bibliotece okażą się też praktyczne półki na książki, szafki z szufladami lub przestronne regały, które ułatwią organizację poszczególnych tomów oraz wszelkich domowych akcesoriów. Dobrze zaprojektowana i z pomysłem urządzona biblioteka lub kącik do czytania pozwoli na stworzenie przytulnego miejsca w zaciszu własnego domu.
Meble do domowej biblioteki
W bibliotece spędzamy czas na czytaniu, nauce lub pracy, dlatego warto, by takie pomieszczenie urządzić w możliwie najbardziej komfortowy sposób. Podstawą aranżacji takiego wnętrza jest oczywiście dobór odpowiednich mebli. Jak zatem wybrać najlepsze biurko, fotel oraz komody lub regały, by stworzyć ulubiony zakątek bibliofila?
- Krzesło lub fotel to obowiązkowy mebel w bibliotece. Musi zapewniać komfort podczas długiego siedzenia, dlatego warto wybrać model z szerokimi podłokietnikami, wysuwanym podnóżkiem lub zagłówkiem. Sprawdzą się tu zwłaszcza fotele tapicerowane, wykonane z przyjemnej w dotyku tkaniny oraz workowate pufy sako, umożliwiające czytającemu przybranie niemal dowolnej pozycji ciała. Jeśli natomiast wolisz czytać i pracować na komputerze, lepszym wyborem będzie ergonomiczny fotel z regulowanym oparciem. Jeśli chodzi o wykonanie i estetykę takich mebli, można śmiało wybierać spośród najpopularniejszych stylów, od klasycznych do nowoczesnych, zależnie od własnych preferencji i upodobań.
- Regały lub półki na książki to kolejne meble, których nie może zabraknąć w domowej czytelni. Powinny być wystarczająco pojemne, by pomieścić całą kolekcję, a jednocześnie proste i stylowo wykonane. Warto przy tym wybierać półki i komody z wytrzymałych, solidnych i trwałych materiałów, takich jak naturalne drewno lub metal.
- Biurko w domowej bibliotece może być meblem opcjonalnym, wszystko zależy bowiem od tego, czy wolisz czytać książki papierowe czy cyfrowe. Jeśli więcej czasu będziesz spędzać czytając z komputera, wówczas zakup odpowiedniego biurka lub stołu będzie kluczowy. Najlepiej, aby były to meble wyposażone w pojemne szuflady, półki lub schowki i oczywiście optymalnie dopasowane do wzrostu użytkownika. Możesz zdecydować się zarówno na minimalistyczny, prosty stół lub fantazyjne, rzeźbione biurko, przywodzące na myśl ekskluzywne gabinety i zabytkowe wnętrza najsłynniejszych bibliotek świata.
Wybór funkcjonalnych mebli do domowej czytelni powinien być podyktowany przede wszystkim ich praktycznością i estetyką wykonania. Muszą zapewniać czytelnikowi komfort i sprzyjać relaksującemu odpoczynkowi. Urządzając w domu bibliotekę z czytelnią, nie możemy też zapominać o doborze odpowiedniego oświetlenia, możliwie najbardziej zbliżonego barwą do naturalnego światła.
Czytelnia w salonie i gabinecie
Wydzielenie biblioteki lub czytelni w salonie lub osobistym gabinecie to świetny sposób na stworzenie cichej przestrzeni do nauki, pracy bądź odpoczynku. Jakie czynniki należy więc brać pod uwagę urządzając takie wnętrze w swoim domu?
Po pierwsze, wybierz odpowiednie miejsce dla biblioteki lub kącika do czytania. Może to być część salonu, domowego biura lub sypialni, ale też osobne pomieszczenie, zapewniające więcej prywatności i spokoju.
Miejsce do czytania powinno być zlokalizowane możliwie najbliżej okna, czyli w takim miejscu, gdzie jest dostęp do największej ilości dziennego światła.
Zastanów się też nad wyborem mebli, które przydadzą się w klimatycznej, domowej bibliotece. Pamiętaj, że regały, biurka i fotele tworzące kącik bibliofila powinny harmonijnie pasować do całości pomieszczenia, tworząc spójną aranżację. Dobór dekoracji i dodatków powinien być ograniczony, gdyż nadmiar elementów może niepotrzebnie rozpraszać nas podczas zajmującej lektury. Jeśli jednak pragniesz podkreślić charakter miejsca do czytania, możesz wybrać subtelne dodatki w stylu boho lub minimalistyczne, designerskie ozdoby z ceramiki, szkła lub drewna.
Domowy gabinet z książkami powinien być urządzony w zorganizowany i uporządkowany sposób. Ważne będzie jednak nie tylko odpowiednie posortowanie tytułów, ale i zastosowanie praktycznych rozwiązań. Pomocne mogą się więc okazać różnego rodzaju przegródki, a także pojemne schowki na akcesoria biurowe i inne bibeloty.
Oświetlenie i akcesoria do czytania
Wielbicieli dobrej literatury nie trzeba przekonywać, jak ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia i akcesoriów do czytania. Jakie elementy sprawdzą się więc najlepiej?
Przede wszystkim różnego rodzaju lampy stołowe, podłogowe i ścienne, zapewniające równomierne oświetlenie przestrzeni. Warto, aby były to modele wyposażone w wygodną regulację i o naturalnej, ciepłej barwie światła. Istotne przy tym, by oświetlenie nie było zbyt jaskrawe lub za słabe, gdyż będzie to nadmiernie obciążać nasze oczy podczas czytania.
Przydatnymi akcesoriami, które mogą się znaleźć w domowej bibliotece, są pomysłowe uchwyty na książki, poduszki do siedzenia lub podstawki na tablet czy telefon, jeśli oczywiście wolisz czytać w wersji cyfrowej. Wygodne stopki do książek zapewniają stabilne i bezpieczne podparcie, a różnego rodzaju zakładki ułatwiają organizację kolekcji.
Idealnym dopełnieniem wnętrza domowej biblioteki lub czytelni będą oczywiście rośliny, nie tylko wprowadzające do pomieszczenia wrażenie harmonii i naturalności, ale przede wszystkim poprawiające jakość powietrza. Popularne i łatwe w pielęgnacji kwiaty doniczkowe usuwają szkodliwe substancje z otoczenia i zwiększają poziom tlenu, co sprzyja utrzymaniu koncentracji podczas długotrwałego czytania lub pracy przy komputerze.
Zrealizujemy Twój pomysł na idealne wnętrze!
Aranżacja wnętrza kameralnej biblioteki w domowym zaciszu nie zawsze będzie jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Chcąc stworzyć we własnym mieszkaniu przytulny kącik, należy bowiem wziąć pod uwagę warunki oświetleniowe, możliwości aranżacyjne, jakie daje całe pomieszczenie oraz wybór najlepszych mebli i akcesoriów. Warto więc przed przystąpieniem do remontu lub rearanżacji salonu skonsultować się ze specjalistami. Projektanci z MAZZANI odpowiedzą na wszelkie Wasze pytania i pomogą stworzyć realistyczną wizualizację wnętrza, uwzględniającą indywidualne potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Zapraszamy do kontaktu stacjonarnie w Warszawie lub online.
Pytania naszych klientów:
Jak wybrać oświetlenie do czytania?
Wielogodzinne czytanie książek może powodować zmęczenie oczu i obniżać koncentrację. Odpowiednio dobrane oświetlenie, takie jak lampy podłogowe i stołowe z regulowaną jasnością i naturalną barwą światła znacznie poprawią komfort czytania.
Jaki wybrać fotel do czytania?
Najlepsze meble do domowej biblioteki to sofy, kanapy lub rozkładane, wygodne fotele i worki typu sako. Dobrym pomysłem będzie wybór fotela tapicerowanego z podłokietnikiem i podnóżkiem.
Jak ozdobić kącik do czytania?
W domowej czytelni sprawdzą się zwłaszcza miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny, takie jak koce, narzuty i poszewki. Klimatycznej aranżacji dopełnią naklejki lub obrazy na ścianach i żywe rośliny.
Jak dobrać kolorystykę domowej biblioteki?
W miejscu do czytania najlepiej wybierać ciepłe i jasne kolory. Odpowiednie będą zarówno beże i brązy, jak też szarości lub zielenie, sprzyjające relaksowi z książką i koncentracji podczas nauki.