Spis treści:
Klasyk w sypialni nie taki nudny
Połączenie bieli z czernią zapewne budzi skojarzenie stroju galowego, który trzeba było zakładać na nudne szkolne uroczystości. Co, jeśli powiemy Wam, że takie zestawienie może okazać się atrakcyjne i nietuzinkowe, jeśli zaprosimy je do swojej sypialni? Biały sprawia, że przestrzeń optycznie staje się większa, rozświetlona i świeża. Czerń nadaje charakteru, elegancji i niepowtarzalnego stylu. Dobrze wykonany projekt z pewnością ułatwi zachowanie równowagi między tymi dwoma kolorami. Zaciekawieni? Zapraszamy do dalszej lektury.
Zalety czarno-białej sypialni
Oprócz wcześniej wspomnianych atutów, w zestawieniu czerni z bielą możemy mówić jeszcze o plusach takich jak:
- na ciemnych meblach zabrudzenia są mniej widoczne,
- wprowadzenie do pomieszczenia ładu i estetyki,
- łatwość w doborze dodatków w innych kolorach,
- gwarantowany sukces aranżacji,
- uniwersalność i ponadczasowość,
- bezproblemowa zmiana stylu w przyszłości.
Jak widać czarno–biała sypialnia ma sporo do zaoferowania! Wiele osób znajdzie w niej odpowiednią zaletę dla siebie, np. ci, którzy mają problem z utrzymaniem porządku bądź tacy, co lubią często zmieniać styl swoich wnętrz.
Jakich materiałów użyć?
Jednak by mieć pewność, że czarno–białe wnętrze nas nie znudzi, możemy wykorzystać jedną z trzech propozycji przedstawionych w tabeli.
Nowoczesne materiały wykończeniowe | Drewno | Tapeta |
Tę propozycję możemy wykorzystać zarówno na ścianach, jak i w umeblowaniu. Wyeksponowanie jednego z elementów skutecznie zwalczy monotonność, np. łóżko z eleganckim obiciem u wezgłowia. Możemy także na jednej ze ścian zastosować beton architektoniczny, cegłę czy płytki gresowe. | W naszym wnętrzu sprawdzi się nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Odcień drewna powinien być zależny od przyjętej kolorystyki. | Doskonałym wyborem będzie tapeta w geometryczne wzory. Jeśli jednak oczekujemy od projektu czegoś mniej oczywistego, możemy na jednej ze ścian powiesić fototapetę. W czarno-białej sypialni pasować będzie i w tych samych barwach co pokój, i pełna kolorów. |
Trzy style
Z jakim stylem połączyć drewno czy fototapetę projektując wnętrze? Poniżej prezentujemy najbardziej popularne zestawienia:
Styl nowoczesny | Styl skandynawski | Styl glamour |
Jeśli najbardziej przekonuje Was tapeta w geometryczne wzory, to idealnie będzie zaaranżować całą sypialnię w stylu nowoczesnym. Dla większych pomieszczeń sprawdzą się na ścianach, np. czarno–białe pasy. Jeśli mamy w sypialni mniej miejsca, możemy użyć tapety z ciekawą fakturą. Należy pamiętać, że w stylu nowoczesnym powinna dominować biel, gdyż czerń optyczna pomniejsza wnętrze. | W tym stylu najlepiej sprawdzi się drewno czy cegła. Tak jak w nowoczesnym, tak i w skandynawskim wnętrzu, dominującym kolorem powinna być biel. Projektując wnętrze w tym stylu nie trzeba ograniczać się jedynie do czerni i bieli. Można użyć także koloru szarego bądź beżowego. Do ocieplenia wizerunku wnętrza może posłużyć dywan albo wykładzina. | Eleganckie obicie u wezgłowia łóżka to najlepszy dodatek w stylu glamour. Idealnym uzupełnieniem projektu będą srebrne dodatki, np. narzuta, ale także elementy mebli jak uchwyty w komodzie. |
Jak zwalczyć nudę, czyli jakie dobrać dodatki
Tak zaprojektowana sypialnia lubi minimalizm, dlatego najlepszymi ozdobami będą te wpasowujące się w ten styl. Na łóżko oprócz narzuty w pasy możemy położyć poduszki w geometryczne wzory albo zwierzęce motywy. Do dekoracji ścian sprawdzą się grafiki oraz napisy oprawione w ramki. Aranżację dopełnią takie dodatki jak rzeźby, wazony czy zegary. Jeśli w sypialni stanie toaletka, to niezawodną ozdobą będą pojemniczki na biżuterię czy kosmetyki. Warto też zastanowić się nad cotton balls, które nie tylko rozświetlą pomieszczenie, ale także nadadzą mu przytulnego charakteru.
W dobieraniu dodatków do czarno–białej sypialni nie trzeba ograniczać się tylko do tych dwóch kolorów, można wykorzystać całą paletę barw. Jeśli chcemy, aby wnętrze było stonowane szukajmy dekoracji w odcieniach szarości i beżu. Jest też dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby wpuścić trochę koloru do sypialni – ciepłe, a nawet jaskrawe barwy idealnie pasują do czarno–białego wystroju.
Rodzaj i kolor dekoracji, to jednak nie wszystko. Dla urozmaicenia aranżacji należy sięgnąć po różnego rodzaju materiały. Puszysty koc czy dywan, a może jedno i drugie, przełamią surowość pomieszczenia. Klimatu nada także zawieszona na ścianie makrama – ozdobny splot ze sznura. Zaś wyrazistego akcentu naszej sypialni mogą nadać gładkie, lśniące ozdoby. Pisaliśmy wcześniej, że do stylu glamour pasować będą meble ze srebrnymi elementami, ale jeśli marzy nam się sypialnia w bardziej klasycznym wydaniu, to możemy wyposażyć ją w szafę, komodę czy łóżko z drewnianymi detalami.
O czym (jeszcze) należy pamiętać?
Oto kilka końcowych rad przy urządzaniu czarno–białej sypialni:
- Czarny optycznie pomniejsza pomieszczenie, więc dla małych pokoi wskazane jest pomalowanie tylko jednej ściany na ten kolor.
- Meble powinny być zawsze w innym kolorze niż ściany – czarne ściany, białe meble i odwrotnie. Inaczej sypialnia może stać się przytłaczająca.
- Jeśli aranżujemy sypialnię na poddaszu, bieli powinno być zdecydowanie więcej od czerni. Do takiego pokoju wybierajmy wyposażenie o lekkiej konstrukcji i omijajmy wiszące lampy, które optycznie pomniejszą i przytłoczą wnętrze.
- Do tak urządzonego pomieszczenia najlepiej wybrać proste, minimalistyczne meble.
Stwórz funkcjonalne i piękne wnętrze
Podoba Wam się taka aranżacja sypialni? Wspaniale – do odważnych świat należy! MAZZANI z przyjemnością zaprojektuje dla Was mieszkanie w dowolnym stylu, doskonale łącząc czarną i białą kolorystykę! Jeśli jesteście gotowi na zmiany – zapraszamy do rozmowy.
Pytania naszych klientów:
Czy czarno–biała sypialnia jest nudna?
Z odpowiednimi dodatkami oraz różnorodnymi materiałami nie możemy mówić o nudzie. Czarno–biała sypialnia sprawdzi się w kilku stylach. Jeśli mamy ochotę na ceglastą ścianę bądź drewniane elementy w meblach – nic nie stoi na przeszkodzie. Urozmaiceniu wnętrza pomogą także różnobarwne dekoracje, takie jak wazony czy ramki na zdjęcia.
Czy meble i ściany mogą być w tym samym kolorze?
Odradza się urządzania wnętrz wyłącznie w czarnym bądź białym kolorze. Brak przełamania barwy wywołuje poczucie przytłoczenia, a także może szybko nam się znudzić.
Czy czarno–biała sypialnia sprawdzi się w małym pokoju?
Oczywiście! Jednakże trzeba uważać na rozwiązania, które mogą optycznie zmniejszyć metraż pomieszczenia. Powinniśmy wystrzegać się pasów na ścianie, dominacji czerni nad bielą, a także mebli o ciężkiej konstrukcji.
W jakim stylu można urządzić czarno–białą sypialnię?
Ze względu na preferowany przez czarno–białą sypialnię minimalizm, najlepiej będzie prezentować się w stylach: skandynawskim, nowoczesnym oraz glamour.