Spis treści:
Zakochaj się w naturze
Styl rustykalny charakteryzuje się głównie poczuciem bliskości z naturą i domową atmosferą. Wnętrza rustykalne składają się z wyjątkowych naturalnych elementów, które kryją za sobą jakąś historię. Aby z sukcesem urządzić przestrzeń w stylu wiejskim, warto zapoznać się z naszym artykułem, który dostarczy porad i inspiracji dotyczących projektu rustykalnych wnętrz.
Czym charakteryzuje się styl rustykalny?
Nazwa stylu rustykalnego wywodzi się od angielskiego słowa rustic, które oznacza wiejski lub swojski. Opiera się przede wszystkim na naturalnych materiałach – głównie drewnie, ciepłej palecie barw oraz surowych i masywnych meblach.
Drewniane elementy są kluczowe w stylu wiejskim, a ich faktura powinna ukazywać spękania, słoje i sęki. W tym przypadku jasny kolor drewna wygląda najbardziej naturalnie. Aczkolwiek możliwe jest także bejcowanie na odcień mahoniu lub palisandru. Warto, aby meble w aranżacji rustykalnej zostały poddane procesowi ługowania, w którym zdarta zostaje wierzchnia powłoka drewna. Pomaga to w uzyskaniu swojskiej, surowej faktury. Kolejnym dobrym pomysłem jest wykorzystanie oryginalnych gałęzi do zaprojektowania mebli. Ociosane konary mogą świetnie się sprawdzić jako nogi stolika lub konstrukcja krzesła.
Dodatki w stylu rustykalnym
Oprócz drewna w rustykalnym wnętrzu nie powinno zabraknąć wyjątkowych dodatków z naturalnych materiałów, np. lnu, bawełny lub wełny. Do takiej przestrzeni doskonale nadają się makramy, wiklinowe kosze lub przeróżne tekstylia. Wełniane koce, lniane płótna lub dywaniki oraz obrazy na płótnie dodadzą wnętrzu przytulności i ciepła. Przy dekoracji warto posiłkować się przedmiotami znalezionymi w domach naszych dziadków lub pradziadków, by dać przedmiotom drugie życie.
Przykładowe dodatki:
- lustra w drewnianych lub żeliwnych oprawach,
- stare maselnice,
- porcelana z ludowymi wzorami,
- żelazka z duszą,
- kamionkowe beczki.
Istotne jest, by pamiętać o charakterystycznym dla stylu rustykalnego wykończeniu ścian, podłóg i sufitów. Najczęściej wykorzystujemy do tego drewno lub kamień bez dodatkowej obróbki. Główną cechą powinna być naturalność. W przypadku użycia farby, dobrze by była rozłożona nierównomiernie, tak by zaprezentować ślady pędzla i zachować chropowatość ścian. W łazience dobrym rozwiązaniem będą płytki, które imitują fakturę drewna lub metalu.
Dwie odmiany rustykalnych wnętrz
Najczęściej spotykana odmiana stylu rustykalnego jest sielska i swoim wyglądem przypomina nam wystrój wiejskich chat. Królują w niej dodatki oraz unikatowe przedmioty z historią minionych dekad. Jednak na potrzeby współczesności powstała także minimalistyczna odsłona stylu wiejskiego.
W minimalistycznej aranżacji stawiamy głównie na białe ściany, które stanowią neutralne tło dla dodatków. By osiągnąć rustykalny styl w takim wydaniu warto skupić się na drewnianych meblach oraz tkaninach, które imitują skórę i naturalne materiały. Kolorystyka takiego wnętrza powinna pozostać w kolorach ziemi.
Rustykalne pomieszczenia – projekt wnętrz
Jednym z najczęściej urządzanych pomieszczeń w stylu rustykalnym jest kuchnia. Wiele osób decyduje się w niej na taki styl, nawet gdy reszta domu do niego nie nawiązuje. W takiej przestrzeni warto wykorzystać proste drewniane meble, blaty imitujące kamień lub płytki naścienne przypominające stary piec. Unikatowym akcentem będzie również kredens z glinianymi naczyniami.
Styl wiejski doskonale wpisuje się również w estetykę sypialni. Głównym elementem takiej aranżacji powinno być proste w formie łóżko z surowych materiałów, przyozdobione licznymi narzutami i kapami z motywami haftu lub koronki. Nie zapomnij o świecach w szklanych słojach lub kagankach, które nadadzą sypialni ciepła.
Aby nadać łazience rustykalnego charakteru, możesz wykorzystać mosiężne krany, porcelanową armaturę zdobioną ludowymi wzorami oraz płytki imitujące kamień. Spektakularny efekt osiągniesz, stawiając na wolnostojącą wannę z fantazyjnymi nóżkami.
Mieszkanie w rustykalnym klimacie
Styl rustykalny to powrót do natury i przytulnej atmosfery wiejskiego życia. Urządzenie mieszkania w tym stylu to zaproszenie do ciepła i spokoju. Dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI, Twoje wnętrza rustykalne nabiorą wyjątkowego charakteru. Nasz architekt wnętrz wyczaruje przestrzeń, w której naturalne elementy harmonijnie współgrają z nowoczesnym komfortem. Odkryj zalety projektowania i przekształć swoje mieszkanie w wiejską oazę spokoju. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Co to jest styl rustykalny?
Styl rustykalny nawiązuje do wiejskich domów i sielskiego klimatu. Charakteryzuje się użyciem naturalnych materiałów, prostych form oraz drewnianych mebli.
Jakie dodatki pasują do stylu rustykalnego?
W stylu rustykalnym najczęściej wykorzystuje się kwiaty, ludowe wzory, plecione dekoracje oraz starodawne przedmioty. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po pamiątki rodzinne, które dodadzą autentyczności projektowi.
Jakie meble pasują do stylu rustykalnego?
W projektowaniu wnętrz rustykalnych stawiamy na masywne drewniane meble, antyki (np. skrzynie, kredensy, komody) oraz elementy z wikliny i rattanu. Wyposażenie rustykalne charakteryzuje się prostymi formami i naturalnymi materiałami.