Spis treści:
Styl rustykalny – skąd pochodzi i co oznacza?
Styl rustykalny miał swój początek na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkował go Thomas Lee, który stworzył krzesło z jednej deski. Potrzeba tworzenia prostych form z naturalnych materiałów doprowadziła do powstania stylu rustykalnego.
Styl rustykalny to nawiązanie do spokojnego życia na wsi, w harmonii z rytmem natury. Jest hołdem dla folkloru XIX i początku XX wieku z odniesieniami do dawnych gospodarstw. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, co oznacza wiejski, wygodny. Kojarzy się on przede wszystkim z wiejskim domem, sielską atmosferą, drewnianymi meblami i naturalnymi tkaninami. Wystrój wnętrz w stylu rustykalnym to idealny wybór dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą.
Czym się charakteryzuje?
W rustykalnym wystroju wnętrz najważniejsze są naturalne materiały i tkaniny. Dominuje tutaj drewno z widocznymi słojami, ale kamień jest nie mniej ważny, dlatego meble i dodatki wykonane z materiałów innych niż naturalne, są całkowicie wykluczone. Zamiast tego możesz użyć ceramiki lub metali, takich jak żelazo lub miedź. Kolorystyka ścian powinna opierać się na ciepłych, neutralnych barwach takich jak:
- biel,
- beż,
- kolory ziemi (np. odcienie brązu).
Intensywne kolory nie są zalecane. Ważnym akcentem są dekoracje inspirowane motywami wiejskimi. Możemy wykorzystać kolorowe wzory na ścianach i meblach oraz tekstyliach domowych. Warto wykorzystać także naturalne tkaniny, jak np.:
- len,
- bawełna,
- wełna.
Prostota i poszukiwanie natury to najważniejsze cechy, które muszą nam przyświecać w urządzaniu wnętrz w stylu rustykalnym. Taka aranżacja charakteryzuje się wszechobecnością drewna, ciepłą paletą barw, surowymi i masywnymi meblami oraz wyjątkowymi dodatkami.
Czas na meble
Materiały, z których powinniśmy wybierać meble, jeśli zależy nam na rustykalnym wyglądzie naszego wnętrza, to wiklina, rattan i drewno. Masywne stoły w połączeniu z antykami takimi jak komody i kredensy, tworzą niepowtarzalną aranżację. Meble również muszą opierać się na prostocie i naturze – kute półki, łóżka, wykonane naturalnie z drewna, najlepiej białego lub surowego.
Nie muszą być one jednak stare – najważniejsze jest, aby ich ramy były proste i minimalistyczne.
Dużą rolę odgrywają dodatki, tworzące we wnętrzu iście sielankowy klimat. Ważne jest, aby detale i akcenty współgrały z meblami i nawiązywały do rustykalnego otoczenia z poprzedniej epoki. Słoiki na przyprawy, naczynia kuchenne, emaliowane dzbanki, bibeloty, zegary z kukułką, plecione wyroby, suszone kwiaty, lniane obrusy i chodniki, ręcznie tkane dywany lub skóry – te wszystkie dodatki nadadzą klimat wnętrzu. Warto dać przedmiotom drugie życie. Najlepiej sprawdzają się te, które znajdują się w domu naszych pradziadków.
Salon i sypialnia w rustykalnym stylu
Salon w stylu rustykalnym powinien mieć drewnianą podłogę, belki stropowe i jasne kolory ścian. Taka aranżacja musi być wykończona dywanem imitującym zwierzęcą skórę lub drewnianą skrzynią służącą jako stolik kawowy. Bawełniane poduszki, rogi zwierząt czy rękodzieło również dobrze pasują do takiego wnętrza. W sypialni urządzonej w stylu rustykalnym wszystkie detale są bardzo ważne, ale szczegółowo zaprojektowany pokój na nic się nie zda, jeśli nie dobierzemy odpowiednich mebli.
To właśnie meble rzucają się w oczy jako pierwsze i są najczęściej używanym elementem wyposażenia każdego pomieszczenia. Po pierwsze, meble rustykalne muszą być wykonane z drewna. Meble dębowe i sosnowe cieszą się największą popularnością w takiej sypialni. Rustykalna sypialnia dobrze wyglądać będzie wyposażona w wygodne, sosnowe łóżko, komodę i mały stolik nocny. Całość dopełnią prześcieradła w naturalnym kolorze. W takiej sypialni nie ma miejsca na zbędne bibeloty i bezużyteczne przedmioty, które zaśmiecają pomieszczenie.
Rustykalna kuchnia
Rustykalna kuchnia powinna kojarzyć się z pachnącym, domowym ciastem oraz ziołami. Drewniane meble, naturalne materiały, ozdobne belki stropowe, żeliwne zdobienia odgrywają w takiej kuchni główną rolę. Szafki i półki wykonane z drewna brzozowego i bukowego, zapewniają najwyższą jakość. Drewniane stoły z pięknymi obrusami, koronkowe firanki lub lniane zasłony świetnie sprawdzą się w tym stylu. Warto wykorzystać stare sprzęty – piec kaflowy lub węglowy, zarówno w wersji funkcjonalnej, jak i zwykle dekoracyjnej. Jeśli więc takowy posiadamy, warto poddać go rewitalizacji, aby nam posłużył i pięknie się komponował.
Dobrym pomysłem jest również wyposażenie tego pomieszczenia w blaty z litego drewna – nie tylko pięknie się prezentują, ale są również funkcjonalne. Urządzając kuchnię od podstaw, musimy pamiętać, aby dobrze wkomponować wszelakie sprzęty AGD i oświetlenia do tego stylu.
Łazienka w niecodziennym wydaniu
Łazienka to także miejsce, które można odpowiednio urządzić w stylu inspirowanym wiejskim życiem. Wolnostojąca wanna i drewniana podłoga sprawdzą się idealnie. Na ścianach warto też zainwestować w płytki imitujące drewno lub kamień. Nie zapomnij o dodatkach, takich jak mydelniczka, kubek na szczotki czy wiklinowe koszyczki. Możesz jeszcze uzupełnić całość o żeliwne akcenty typu mosiężne wieszaki, a także o duże lustro w drewnianej ramie.
Dla kogo ten styl?
Ten styl przeznaczony jest głównie dla osób ceniących sobie przestrzeń i bliski kontakt z naturą. Idealnie sprawdzi się dla właścicieli domów drewnianych o dużej powierzchni, a także rezydencji. Jeśli jesteś fanem tradycji i naturalnych materiałów, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Dla szukających towaru na pchlim targu, czy dla miłośników zapomnianych, rodzinnych strychów, urządzanie mieszkania a tym stylu będzie też okazją do ożywienia rzeczy, które od dawna były nieużywane. Dobrze powinni czuć się w mieszkaniu w stylu rustykalnym również romantycy.
Twoje wnętrza, Twoje reguły
Urządzając mieszkanie w stylu rustykalnym, musimy mieć na uwadze fakt, iż trzeba zachować w nim umiar. W ten sposób unikniemy tak zwanej przypadkowości. Bardzo łatwo jest przesadzić z ilością drewna, a także nagromadzeniem zbyt dużej ilości dodatków, co poskutkuje tym, że otrzymamy górskie schronisko zamiast przytulnego, wygodnego wiejskiego domku. To zdecydowanie nie jest styl przeznaczony dla małych pomieszczeń. Meble wykonane z drewna, kamienia czy metalu potrzebują przestrzeni, aby nie przeciążały wnętrza.
Jeśli zainteresował Cię styl rustykalny i chcesz wprowadzić go do swojego wnętrza, skontaktuj się z naszym zespołem MAZZANI i skorzystaj z usług doświadczonych i profesjonalnych architektów, którzy odmienią Twoje mieszkanie. Zapraszamy do kontaktu!
Pytania naszych klientów:
Do czego nawiązuje styl rustykalny?
Styl rustykalny nawiązuje do spokojnego życia na wsi, w harmonii z rytmem natury. Jest hołdem dla folkloru XIX i początku XX wieku z odniesieniami do dawnych gospodarstw.
Jakie kolory dominują w rustykalnym stylu?
Kolorystyka ścian powinna opierać się na ciepłych neutralnych barwach takich jak: biel, beż czy kolory ziemi, na przykład różne odcienie brązu. Intensywne kolory nie są zalecane.
Dla kogo przeznaczony jest ten styl?
Jest przeznaczony głównie dla osób, które cenią sobie przestrzeń i bliski kontakt z naturą, a także dla romantyków i fanów tradycji i naturalnych materiałów.
O czym należy pamiętać urządzając mieszkanie w tym stylu?
Trzeba pamiętać o tym, aby zachować umiar, bardzo łatwo jest przesadzić z ilością drewna i dodatków, co spowoduje zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego.