czerwona tapeta orientalna w sypialni
14
kwi

Charakterystyka stylu marokańskiego  

Styl marokański zyskał popularność w latach 60. minionego stulecia. Rozpowszechnili go hipisi i podróżnicy, którzy w swoich aranżacjach wnętrz dodawali elementy charakterystyczne dla domów mieszkańców Maroka. Wystrój łączy styl francuski, portugalski i hiszpański z silnymi wpływami śródziemnomorskimi, perskim, islandzkim i afrykańskim.  

Projektowanie wnętrza w stylu marokańskim, to przede wszystkim królestwo przepychu. Nie może zabraknąć tu arabskich motywów wzorniczych, które najczęściej nawiązują do roślinności. Ażury można spotkać na przedmiotach codziennego użytku, okiennicach, sufitach i elewacjach. Wnętrza są w żywych kolorach, zdobią je materiały wysokiej jakości, ręcznie szyte kobierce, pufy, tkaniny i różnokolorowe lampiony.  

Z tego artykułu dowiesz się:  

  • dla kogo jest styl marokański, 
  • jak urządzić mieszkanie w tym stylu, 
  • jakie wybrać dodatki. 

Dla kogo marokański styl? 

Projekty wnętrz w stylu marokańskim są nastawione na wygodę. Orientalne wzornictwo nie zawiera ostrych linii i krawędzi. Meble o pluszowej tapicerce, niskie stoły, poduszki podłogowe, miękkie dywany i przytulne tekstylia zapewniają luksus użytkowania. Przestrzeń marokańska może obejmować minimalistyczne i maksymalistyczne podejście do projektowania. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z subtelną grą ornamentów, które przebijają ze wzorów umieszczonych na drewnie. W drugim z eksplozją soczystych kolorów, która łączy się z geometrycznymi mozaikami.  

Bajeczność wzorów i kolorów  

Kolory Maroka są intensywne, soczyste i szlachetne. Aranżując wnętrze zainspiruj się krajobrazem gór Atlasu. Pokój w stylu marokańskim może być przestrzenią ze ścianami pomalowanymi odcieniami błękitu, turkusu i zieleni lub też czerwieni i pomarańczy nasyconych zachodem słońca. Dobrym wyborem będzie jasny róż lub intensywny fiolet. W przestrzeni nie może zabraknąć mebli z misternymi rzeźbieniami lub intarsją, kaskady poduszek w kontrastowych kolorach, przywodzących na myśl obraz pustyni złota i srebra, które zamknięto w dodatkach. Jeśli zbyt duża dawka Maroka jest dla Ciebie nie do przyjęcia, możesz powoli uwolnić moce orientu. Zaproś do wnętrza neutralną twarz bajkowego świata, skąpaną w kolorach ziemi. Jasne ściany, meble w odcieniach piasku, beżu, odcienie kremu lub ciemnej szarości, miękkie tkaniny umieszczone na porozrzucanych na dywanie poduszkach – to są elementy marokańskiego, neutralnego wystroju.  

Lampiony i świeczniki marokańskie  

Różnokolorowe lampiony wykonane z miedzi lub mosiądzu z elementami witrażu, wieszane na suficie lub ścianach, znakomicie rozświetlą każde pomieszczenie. Motywy na ścianach zapewniają światło świec umieszczonych w ażurowych lampionach z ornamentami. Swój udział w malowaniu światłem mają lustra. Najczęściej obramowane są kutym żelazem, rzeźbionym drewnem, charakterystyczną mozaiką lub biżuteryjnymi ozdobami. Dodają wnętrzom jasności, pomieszczenie wydaje się dzięki nim większe.  

ozdobne doniczki w salonie

Orientalne dywany  

Dywany o wyróżniającym się wzornictwie i etnicznym kolorze ocieplą nie tylko wnętrze w stylu marokańskim, ale również nowoczesne aranżacje. Arabski charakter przebija z kompozycji dywanów ułożonych warstwowo, jak i pojedynczo. Dobrze prezentują się z poduszkami z frędzlami i tkanymi kocami.  Dobrym rozwiązaniem jest też wzór marokańskiej koniczyny, narysowany kreską charakterystyczną dla ornamentów wschodnich.  

Luksusowe meble marokańskie 

Meble są bogato zdobione, masywne i wykonane najczęściej z drewna cedrowego. Sofy, pufy, podnóżki, ręcznie robione stoły, a także krzesła – wszystkie są nisko umieszczone nad ziemią. Umeblowanie ma surowy wygląd, nierówności, misterne rzeźbienia oraz intarsje z masy perłowej. Wykonane są z materiałów wysokiej jakości, poza rzeźbieniami zawierają elementy z kutego żelaza. Mogą być też ręcznie malowane.  

Oryginalne tkaniny marokańskie  

Marokański styl charakteryzuje się tkaninami o misternych fakturach i hipnotyzujących wzorach, które są eleganckie. Hafty zawierają dużą ilość odcieni, drobnych, skomplikowanych detali, pokrywają niemal wszystkie powierzchnie. Spotykamy je na siedzeniach, stołach, podłodze, w oknach i na suficie. Tradycyjną kulturę reprezentują marokańskie koce ślubne, tkane z owczej wełny, bawełny i lnu. Są one ozdabiane setkami lustrzanych cekinów.  

Styl marokański otwiera drzwi do realizacji pomysłu na wstawienie do swojej sypialni łóżka z baldachimem. Piękno tkanin podkreślają różne kompozycje, dodające kolejne warstwy tekstury. Poduszki nigdy nie występują same, dywany układają się na sobie, a wszelkie drapowania są wskazane. Sznurki i frędzle pojawiają się przy zasłonach, jak i poduszkach.  

Marokański kilim  

Tkane z wełny, bawełny z welurem, lnu lub sabry – roślinnego jedwabiu z włókien agawy, kilimy są ręcznie robioną tkaniną dekoracyjną. Doskonale ocieplają wnętrze, przyciągając oko etnicznymi kolorami i geometrycznymi wzorami. Marokańska ozdoba we wnętrzach nowoczesnych sprawdzi się jako dekoracja powieszona na drewnianym drążku przymocowanym do ściany.  

Marokańska mozaika  

Tworzenie płytek marokańskich, ułożonych w przeróżne wzory, to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Prawdziwy zellidż jest tworzony przy użyciu tradycyjnych metod rzemieślników zwanych mallems. W każdej przestrzeni marokańskiej wzorzyste podłogi i kolorowe sufity kontrastują z bielą ścian. Mnogość faktur, kształtów i kolorów sprawia, że można wykonać niepowtarzalne kompozycje, które sprawdzą się w salonie, kuchni i łazience. Marokański styl mocno reprezentują mozaiki w kształcie koniczyny, tarczy, rybiej łuski i arabeski.  

Kolorowa ceramika  

Marokańska ceramika jest jednym z ważniejszych elementów dekoracji wnętrza w stylu orientalnym. Misy, miseczki, naczynia z masywnym stożkiem, talerze, dzbany, wazony o żywych kolorach i głębokich wzorach. Ręcznie robiona występuje zarówno w odcieniach gliny, jak i barwach orientu.  

Popularny wzór marokański  

Prosty, orientalny wzór przypominający czterolistną koniczynę. Można go znaleźć na dywanach, poduszkach, kafelkach, pościeli. Marokańska koniczyna występuje w rozmaitych barwach, ale najczęściej jest dwukolorowa. Świetnie odnajduje się we wnętrzach w każdym stylu – zarówno nowoczesnych i minimalistycznych, jak i tych klasycznych.  

Styl marokański to odważny trend, pełny fantazyjnych wzorów i kolorów. Doskonale sprawdzi się w mieszkaniu podróżnika lub osoby, która lubi eksperymentować z wystrojem wnętrz.   

pomarańczowe poduszki na kanapie

Wnętrza, które sprawią, że poczujesz się lepiej

Dopasowanie własnej przestrzeni do gustu i charakteru jest bardzo ważne, a wraz z pomocą projektantów wnętrz z MAZZANI macie pewność, że zostanie ona odpowiednio dla Was zaprojektowana. Działamy na terenie Warszawy i okolic, ale zdalnie realizujemy projekty w całym kraju. Zapraszamy do kontaktu!  

Pytania naszych klientów:

Co to styl marokański?

Styl marokański to królestwo miękkości. Stawiamy na dywany, kilimy, liczne poduszki, piękne zasłony i obrusy. Dekoracyjny przepych widoczny jest też w meblach i dodatkach.  

Jakie kolory stosujemy we wnętrzach marokańskich?

Stylistyka marokańska opiera się głównie na ciepłych i intensywnych kolorach, tj.: pomarańcz, żółty, czerwień i burgund. Co więcej, obok ciepłej palety znajdziemy odcienie zimne tj.: turkus, zieleń czy niebieski.  

Jak wygląda marokańska koniczyna?

Marokańska koniczyna to foremny, czterolistny kształt, ale narysowany kreską charakterystyczną dla ornamentów wschodnich. Motyw bardzo modny i często stosowany we wnętrzach.