jadalnia z drewnianym stołem
24
wrz

Wyjątkowe wnętrza

Aspiracje człowieka do doskonałości, w dużej części przejawiają się w chęć stworzenia wnętrza zgodnego z zasadami naturalnej harmonii. Dzięki zaawansowanym, nowoczesnym technologiom, ludzie mogą otaczać się różnymi urządzeniami i meblami o rozmaitych funkcjach.

Aby zapewnić komfort w swoim domu i przywrócić równowagę psychiczną, ludzie odnoszą się do natury i coraz częściej wybierają styl rustykalny. Ulepszenie tego nurtu, bez użycia sztucznych materiałów we wnętrzu, to alternatywa dla jaskrawych dekoracji, plastiku, betonu i sufitów napinanych. 

jasne meble w sypialni

Styl rustykalny we wnętrzu  

Wszystko rozpoczęło się na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy pewien mężczyzna zbudował krzesło z jednej deski. Do powstania stylu rustykalnego doprowadziła także potrzeba tworzenia prostych form z materiałów naturalnych.

Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa “rustic”, co oznacza swojski, wiejski. Przede wszystkim nurt ten kojarzony jest z naturalnymi tkaninami, wiejskim domem, sielską atmosferą i drewnianymi meblami. Wystrój wnętrz w stylu rustykalnym to idealny wybór dla osób, chcących żyć w zgodzie z naturą i propagujących ideę “slow life”.

Prostota projektu i poszukiwanie natury, to najważniejsze cechy, którymi powinniśmy się kierować, projektując rustykalne wnętrze. Taka aranżacja charakteryzuje się wszechobecnością drewna, ciepłą paletą barw, surowymi i masywnymi meblami oraz wyjątkowymi dodatkami. 

Styl rustykalny – charakterystyka 

Rustykalny styl charakteryzują materiały, które w połączeniu ze sobą tworzą niepowtarzalny klimat. Wyróżniają się w nim głównie: 

  • kolory: barwy ziemi, biały, beżowy, 
  • drewno: deski podłogowe lub drewniane meble, 
  • wyposażenie: kominek, belki stropowe przy suficie, 
  • naturalne materiały: jasna cegła i kamień, 
  • dodatki: kwiaty, meble z wikliny lub rattanu, wzory ludowe, makramy,  
  • naturalne tkaniny: bawełna, wełna i len. 

Meble w stylu rustykalnym 

Jeśli zależy nam na rustykalnym wyglądzie naszego wnętrza, to powinniśmy wybierać meble z takich materiałów jak: rattan, drewno czy wiklina. Niepowtarzalną aranżację stworzą masywne stoły w połączeniu z antykami (kredensy, komody, skrzynie). Jednak mebel nie musi być stary. Najważniejsze, aby jego rama była prosta i dążyła do minimalizmu. 

drewniany sufit w kuchni

Dodatki i ozdoby 

Rustykalne wnętrze powinno być wypełnione unikatowymi dodatkami w postaci wiklinowych koszy, tekstyliów czy makram. Wnętrze stanie się wygodne i jednolite, jeśli dodamy dywany, wełniane koce, tkaniny lniane oraz drukowane na płótnie obrazy. Dlatego warto dać przedmiotom drugie życie. Najlepiej sprawdzają się te, które znajdują się w domu naszych babć czy pradziadków.

Do dekoracji wnętrza wykorzystane są stare komody, kredensy i skrzynie. Jagody, grzyby, warzywa i owoce zbiera się do plecionych lub drewnianych skrzynek i koszyczków, a wypełnione tymi produktami stają się również piękną ozdobą. Można także wybrać eleganckie obrazy, które przedstawiają, np. zwierzęta. 

W mieszkaniu miejskim, które jest nowoczesne, trudno sobie wyobrazić wnętrze składające się tylko ze starych przedmiotów, dlatego też wszystkie starocie łączą się z nowoczesnymi lustrami, lampami czy obrazami.  Modny obecnie styl rustykalny, to swego rodzaju „koktajl” starych i nowych przedmiotów oraz materiałów dekoracyjnych. 

Kolory i motywy 

Skala kolorystyczna drewna waha się od jasnego brązu olchy, klonu i orzecha do ciemnych odcieni dębu lub buku, co nadaje meblom antyczny wygląd. Meble, które zostały zapomniane i schowane na strychu oraz stare przedmioty, dostają drugie życie. W stworzeniu idealnego projektu pomoże możliwość zastosowania stonowanych odcieni żółci, zieleni oraz czerwieni. Wyjątkiem są dekoracje geometryczne lub abstrakcyjne. Elementy takie utrudniają stworzenie stylu rustykalnego. 

Materiały 

Drewno naturalne, o spękanej i sękatej powierzchni, nie jest obrabiane, a kamień nie jest polerowany. Te elementy charakteryzują nurt rustykalny. Wazon z polnymi kwiatami na stole z surowym drewnianym blatem, akcentuje oryginalność tego wnętrza. 

Podłoga, ściany i sufit w stylu rustykalnym 

Styl rustykalny cechuje się wykańczaniem ścian drewnem lub kamieniem bez późniejszej obróbki. Naturalność przede wszystkim. Decydując się na farbę, należy ją nakładać nieprecyzyjnie, aby zachować ślady pędzla i szorstkość. W łazience możemy zastosować płytki imitujące drewno lub metal. Drewno warto wykorzystać również na podłodze, najlepiej takie z widocznymi słojami, natomiast na suficie masywne belki lub inne drewniane akcenty. 

łazienka w stylu rustykalnym z drewnianą oprawą mebli łazienkowych

Twoje wnętrze, Twoje marzenia, nasza pasja

Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem MAZZANI. Projektanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci zaprojektować wymarzone, rustykalne wnętrze. Wykonujemy projekty na terenie Warszawy i okolic, a także online w całej Polsce. Przestrzeń zaprojektowana według Twoich oczekiwań może stać się rzeczywistością, nie czekaj i podejmij decyzję o odmienieniu swojego wnętrza już teraz. 

Pytania naszych klientów:

Skąd pochodzi nazwa stylu rustykalnego?

Nazwa tego stylu pochodzi z języka angielskiego, od słowa “rustic”, co oznacza swojski, wiejski. Nurt ten kojarzony jest z sielskim klimatem, wiejskim domem oraz drewnianymi meblami i naturalnymi tkaninami.  

Co jest charakterystyczne w stylu rustykalnym?

Dla tego stylu charakterystyczne jest wykończenie ścian za pomocą drewna lub kamienia bez dodatkowej obróbki. Liczy się przede wszystkim naturalność.

Jakie dodatki podkreślają wnętrze urządzone w stylu rustykalnym? 

Są to takie dodatki jak kwiaty, meble z wikliny lub rattanu, ludowe wzory oraz plecione makramy. Jako dodatki mogą posłużyć również: świeczniki, wieszaki oraz metalowe kosze.  

Styl Rustykalny – jakie kolory w nim dominują?

Głównie dominują tu jasne kolory, między innymi: biały, beżowy, jasny brąz oraz barwy ziemi. Zdarzaja się też ciemniejsze barwy, np. ciemny odcień dębu czy buku.