Spis treści:
Natura, prostota i nostalgia w twoim wnętrzu
Styl rustykalny ma niepowtarzalny, nostalgiczny i ciepły klimat. Czerpie z przeszłości i swoją estetyką nawiązuje do natury. Ponadto charakteryzuje go niezwykła prostota. Jakie jeszcze charakterystyczne cechy ma mieszkanie urządzone w tym stylu? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.
Styl rustykalny – jaki jest?
Historia stylu rustykalnego sięga do XIX i XX wieku. Po raz pierwszy pojawił się w Ameryce Północnej. Jego nazwa pochodzi od słowa „rustic”, które w języku angielskim oznacza „wiejski”. Swoim klimatem nawiązuje do przeszłości i tradycji- dawnych gospodarstw, drewnianych chatek i naturalnych materiałów. Tak zaaranżowane przestrzenie są niezwykle przytulne, współgrają z naturą i kojarzą się z wakacjami spędzonymi u dziadków. Jeśli mieszkasz w mieście, pewnie zastanawiasz się czy taki styl jest zarezerwowany wyłącznie dla małych wiosek? Oczywiście, że nie! Jeśli marzy Ci się spokojna i harmonijna przestrzeń, w której odpoczniesz od zgiełku miasta, to mieszkanie w stylu rustic będzie idealnym rozwiązaniem. Aranżacja, która jest połączeniem tradycyjnych elementów, jak i tych bardziej nowoczesnych, jest obecnie w modzie. Taki styl można określić jako rustykalny nowoczesny.
Jakie cechy przejawia styl rustykalny?
Podstawą aranżacji w stylu rustykalnym są meble wykonane z wysokiej jakości drewna. Najlepiej, aby były na nich widoczne słoje i ślady użytkowania. Jeśli wydają się zbyt nowoczesne, warto je nieco postarzyć, aby nadać im odpowiedniego klimatu. Dodatki również powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak kamień, metal, ceramika, żelazo lub miedź. We wnętrzu rustykalnym króluje prostota, która jest widoczna w stonowanych barwach i nieskomplikowanych kształtach. Oto główne cechy stylu rustykalnego:
- neutralne, pastelowe kolory, głównie biel, beż,
- drewniana podłoga, najlepiej pełna pęknięć i niedoskonałości,
- meble wykonane z rattanu lub wikliny,
- dodatki typu hand-made,
- narzuty, nakrycia, obrusy z naturalnych materiałów – bawełny, wełny, lnu,
- duża ilość zielonych roślin i kwiatów,
- kominek, piec kaflowy,
- stropowe belki.
Paleta kolorystyczna stylu rustykalnego
W stylu rustykalnym dominują ciepłe, naturalne kolory – biel, błękit, różne odcienie beżu i brązu. Na dodatkach i materiałach sprawdzi się soczysta zieleń oraz miodowa żółć – oba warianty często występujące w przyrodzie. Nie należy jednak stosować zbyt dużo intensywnych barw, np. czerwonego. Aby ożywić rustykalne wnętrze, należy postawić na kwieciste i geometryczne wzory – paski, krata. Świetnie sprawdzą się one na poduszkach, kocach oraz narzutach. Prezentują się nie tylko oryginalnie, ale też nadają ciepła pomieszczeniu. Ponadto na jednej lub kilku ścianach można wykorzystać elementy surowej cegły, którą można pomalować na biały kolor.
Meble w stylu rustykalnym
Meble to jeden z najważniejszych elementów rustykalnej aranżacji, dlatego trzeba im poświęcić szczególną uwagę. Najczęściej nawiązują stylem do starych chat i dawnych dworków. Na giełdzie starych mebli można znaleźć prawdziwe perełki, które dodadzą sielskiego klimatu każdemu wnętrzu w stylu rustic. Jeśli jednak nie ma okazji, aby takie zdobyć, można specjalnie wystylizować je na stare. Przetarte, bielone meble z widocznymi słojami i zdobieniami nawiązującymi do wiejskiej tradycji, niewątpliwie będą prezentować się okazale. Kolejną cechą rustykalnych mebli jest prostota, trwałość i funkcjonalność. Obowiązkowe są proste formy oraz solidna konstrukcja.
Jakie konkretnie wyposażenie powinno znaleźć się w rustykalnym mieszkaniu? W sypialni nie powinno zabraknąć staromodnego łoża sosnowego z baldachimem, białej toaletki, masywnej komody, szafy i niewielkiego stolika nocnego. W kuchni, oprócz standardowego umeblowania, warto umieścić lampę naftową, tradycyjny piec kaflowy lub kuchnię węglową. Stare urządzenia niekoniecznie trzeba użytkować, jednak nadają one nostalgicznej i ponadczasowej atmosfery. Natomiast w łazience warto postawić na drewnianą podłogę, sosnowe półki, białe kafelki na ścianach i duże lustro w masywnej ramie. Te elementy sprawią, że zwykła łazienka zamieni się w starodawną łaźnię.
Rustykalne dodatki
Dodatki w stylu rustykalnym powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Wiele z nich można zrobić samemu. Motywy przewodnie, które powtarzają się w dekoracjach to ludowość, wieś, przodkowie i natura. Oprócz tego charakteryzują je rzeczy z duszą, na których odcisnęło się piętno czasu, np. zegar z kukułką, zabytkowe żelazko czy też lampa naftowa. Oto kilka przykładowych inspiracji, które można wykorzystać podczas aranżacji:
- kosze wiklinowe,
- ręcznie haftowane obrusy lub serwetki,
- folkowe printy na narzutach,
- elementy z kutego żelaza,
- kwiaty w glinianych wazonach,
- drewniane figurki,
- kwieciste poduszki,
- ozdobne talerze i makatki powieszone na ścianach.
Jak widać, ilość pomysłów jest nieograniczona. Jednak należy pamiętać, żeby przy wyborze dodatków kierować się raczej minimalizmem, ponieważ łatwo można osiągnąć przesyt. Pożądany efekt rustykalnego wnętrza to przede wszystkim harmonia i ład.
Połączenie sielskości i nowoczesnych rozwiązań
Tradycyjny, wiejski charakter stylu rustykalnego jak najbardziej można łączyć z innymi stylami. Najlepiej będzie współgrał z nowoczesnym, skandynawskim lub art deco. Wybór często zależy od tego, czym dysponujemy i jaki efekt chcemy osiągnąć. Oczywiście, podczas aranżacji należy pamiętać, aby nie łączyć ze sobą przypadkowych mebli i dodatków charakterystycznych dla każdego z tych stylów. Całe wyposażenie powinno tworzyć spójną, harmonijną całość.
Wiejskie klimaty i przytulne wnętrza
Zalety urządzania mieszkania w stylu rustykalnym są niezaprzeczalne. Ten projekt wnętrza przywraca harmonię z naturą i ciepłą, wiejską atmosferę. Nasz doświadczony projektant i architekt wnętrz z MAZZANI zapewni Ci kompleksową pomoc w projektowaniu i aranżacji wnętrz w tym stylu. Skorzystanie z naszych usług to gwarancja, że Twój dom stanie się oazą spokoju i komfortu, oddając ducha wiejskiej sielanki. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Dla kogo jest styl rustykalny?
Tradycyjny styl rustykalny pokochają osoby, które cenią sobie porządek, harmonię, bliski kontakt z naturą i wiejskie klimaty. Jednak fakt, że można go dowolnie łączyć z innymi stylami, np. nowoczesnym, sprawia, że jest on uniwersalny i sprawdzi się dla każdego.
Jakie meble pasują do aranżacji rustykalnej?
Ze stylem rustykalnym najlepiej współgrają stare, przecierane meble. Dodatkowo można je pomalować na biały kolor. W sieciowych sklepach raczej trudno je dostać, dlatego warto wybrać się na targ staroci.
Jakie wybrać dodatki w stylu rustykalnym?
Podczas wyboru dodatków, sięgnij po te wykonane z naturalnych materiałów. Styl rustykalny lubi też wszelkiego rodzaju dodatki hand made. Jadalnię pięknie będzie zdobił ręcznie haftowany obrus a salon narzuty i poduszki w kwieciste i regionalne wzory.
Gdzie sprawdzi się styl rustykalny?
Wbrew pozorom, nie trzeba mieć domu na wsi, aby w naszej przestrzeni zawitał sielski klimat. Aranżacja rustykalna sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu, także w mieście.