Spis treści:
Czym jest sztukateria?
Sztukateria to misterne elementy ozdobne doceniane od wieków. Zapoczątkowana już w starożytności, zdobiła budowle greckie i, co najważniejsze, pałace cesarzy oraz rzymskich patrycjuszy. Ozdobne ornamenty stosowane były zarówno w pomieszczeniach, jak również zdobiły elewację zewnętrzną. Wykonane były w większości z kamienia, stiuku bądź marmuru. W późniejszych czasach sztukateria zdominowała również takie style jak barok czy klasycyzm i urozmaicała siedziby panujących władców. Niegdyś zdobiła tylko domy arystokracji, obecnie jest ogólnodostępna i wyznacza nowe trendy elegancji i stylu. Jak sprawić, by pomieszczenia w naszym domu wyglądały luksusowo i jednocześnie były urządzone ze smakiem? Czy sztukateria pasuje do każdego stylu i wnętrza? Dowiedz się, jak wykorzystać jej potencjał, by stworzyć klimatyczne i unikalne wnętrze w swoim domu.
Sztukateria w Twoim wnętrzu
Projektanci dostrzegli ogromny potencjał w zastosowaniu sztukaterii we wnętrzach o różnym stylu. Jeszcze do niedawna źle wykorzystywana, teraz znowu stała się modna i popularna. Misternie zdobione ornamenty drzwiowe czy gipsowe rozety nie pasowały do wyglądu nowoczesnych pomieszczeń, jednak obecnie zdobi ona sufity, ściany, drzwi, a nawet lustra. Możliwości wykorzystania sztukaterii jest mnóstwo, ważne jednak, by dobierać ją starannie do wystroju danego wnętrza. Największą popularnością cieszą się białe elementy wykonane z gipsu. Bardzo często są dostosowane do kolorystyki pomieszczeń i maluje się je na kolor ścian. Miłośnicy odważniejszych zestawień stosują kontrastowe barwy, co również potrafi przynosić efektowne rezultaty. Możliwości wykorzystania sztukaterii do aranżacji wnętrz jest mnóstwo i w dużej mierze jest zależne od indywidualnych preferencji.
Tworzywo
Istnieją rozmaite materiały, które wykorzystuje się do tworzenia sztukaterii. Różnią się od siebie ceną, zastosowaniem, a także sposobem montażu. Należy dokładnie przemyśleć, jakie tworzywo wybrać. Najczęściej stosuje się:
- Gips – Sztukateria wykonana z gipsu pasuje do każdego mieszkania, nie kurczy się z upływem lat i jest przede wszystkim naturalna. Można ją malować na wybrane kolory, według naszych preferencji, a jej gładka powierzchnia umożliwia łatwe utrzymanie czystości. Dzięki zastosowaniu specjalnego gipsu ceramicznego i siatki wzmacniającej sztukateria jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zaimpregnowana jest odporna na wilgoć. Ceny nie są wygórowane w stosunku do jakości, ale są porównywalne do tych za sztukaterię poliuretanową.
- Poliuretan – Sztukateria wykonana z poliuretanu również jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Poza tym jest lekka i przy tym dość łatwa w obróbce. Jednak jako spienione tworzywo sztuczne, po jakimś czasie zaczyna ulegać utlenianiu i zaczyna się kurczyć. Mimo stosunkowo niskiej ceny i ładnego wyglądu, po kilku latach na łączeniach mogą powstawać rysy, co jest w stanie skutecznie zepsuć elegancki efekt.
- Styropian – Sztukateria wykonana ze styropianu cieszy się popularnością ze względu na estetyczny wygląd, lekkość, niską cenę oraz łatwy montaż. Poza tym zdobienia można przemalować według gustu na różne kolory. Niestety nie jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne ani na dużą wilgotność. Równie trudno utrzymać ją w czystości, gdyż osiadający na niej kurz jest trudny do usunięcia.
- Drewno – Sztukateria wykonana z drewna, najczęściej jest stosowana do zdobienia mebli czy obrazów. Rzadziej dekoruje sufity czy ściany. Z uwagi na jej trwałość, łatwość utrzymania w czystości, materiał wykonania oraz sposób produkcji, jej cena również jest wysoka. Sprawdza się idealnie, gdy chcemy dodać wnętrzom ciepła i przytulności.
- Stiuk – Sztukateria wykonana ze stiuku jest stosowana przede wszystkim na zewnętrznej elewacji. Jej wykonanie wymaga bardzo dużych umiejętności, gdyż tworzy się ją z mieszanki najwyższej jakości piasku, wapna oraz pyłu marmurowego, stąd też jest najdroższa. Stosuje się ją przede wszystkim na obiektach zabytkowych.
Do jakich pomieszczeń?
Niezależnie od wielkości pomieszczenia, sztukaterię można zastosować wszędzie, aby optycznie powiększyć bądź zmniejszyć dany pokój. Obecnie te elementy wykorzystywane są w każdym wnętrzu. Przykładowo, pionowe listwy sprawdzą się idealnie w niskich pomieszczeniach, żeby je wizualnie podwyższyć. Podczas aranżacji salonów, sypialni czy korytarzy, najczęściej wybiera się sztukaterię z gipsu. Natomiast w miejscach o dużym poziomie wilgotności, takich jak kuchnie czy łazienki, z powodzeniem stosuje się zdobienia wykonane z zaimpregnowanego gipsu odpornego na wodę. Bardzo modnie prezentuje się sztukateria okalająca otwory drzwiowe oraz okienne, a także lustra czy obrazy. Proste zdobienia z powodzeniem wykorzystuje się w mniejszych pomieszczeniach, jak sypialnia czy łazienka. Natomiast bardziej misterne elementy będą pasować na przykład do salonu. Sztukaterię można spotkać w obiektach prywatnych, a także użytku publicznego. Ważne jednak, by pamiętać o umiarze i nie przesadzić z jej ilością podczas dekoracji wnętrz.
Sztukateria wewnętrzna – rodzaje
Na rynku istnieje szeroki wybór rodzajów sztukaterii. Dostępne są one w różnych rozmiarach oraz kształtach. Dekoracje można łączyć ze sobą, tworząc interesujące i efektowne aranżacje, jednak niektóre z nich dużo bardziej estetycznie prezentują się jako pojedyncza ozdoba.
- Największą popularnością cieszą się listwy przypodłogowe, służące do łączenia posadzek ze ścianą. Pozwalają ukryć niedoskonałości oraz różnego rodzaju kable.
- Listwy ścienne potrafią optycznie powiększyć lub w razie potrzeby pomniejszyć pomieszczenia. Świetnie sprawdzają się jako rama lustra, obrazu czy tapety. Listwy mogą być poziome bądź pionowe i w zależności od ich ułożenia, mogą poprawić proporcje ścian.
- Kolumny, półkolumny, pilastry również montuje się na ścianach w pionie bądź w poziomie. Mogą zamaskować nierówności oraz poprawić proporcje wnętrza.
- Listwy maskujące karnisz są bardzo praktycznym elementem w pomieszczeniach, w których chcemy uzyskać estetyczną linię zasłon. Można w nich również umieścić oświetlenie LED, co ładnie będzie się prezentować w nowoczesnych wnętrzach.
- Mniej popularnymi elementami ozdobnymi są rozety sufitowe. Montowane zwykle wokół lamp, podkreślają ich centralny układ oraz dekoracyjny charakter. Wykorzystywane są również do dekoracji ścian.
- Są również dostępne zworniki, ramy, kinkiety, gzymsy, fasety czy panele.
Sztukateria do różnych stylów wnętrzarskich
Sztukateria doskonale współgra ze wszystkimi stylami wnętrzarskimi. Sprawdzi się w aranżacjach w stylu vintage, art deco, nowojorskim, włoskim, paryskim, glamour, Modern Classic, Hamptons, klasycznym, boho i innych. W eklektycznych wnętrzach idealnie wkomponują się poprzeczne listwy oświetleniowe LED, które podkreślą fuzję stylów. Do francuskiego stylu idealnie będą pasować listwy ścienne, których można użyć jako ramy tapety, by stworzyć swoisty rytm w dekorowanym pomieszczeniu. Sztukateria również sprawdzi się w połączeniu z czerwoną cegłą, dając tym samym loftowy klimat. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej postawić na prostotę, gładkie, pozbawione zdobień dekoracje, do których można zaliczyć listwy przysufitowe z ukrytym oświetleniem typu LED. Natomiast boazerię oraz panele montowane u dołu ścian są charakterystyczne dla stylu angielskiego.
Zalety sztukaterii
Sztukateria jako element ozdobny posiada wiele zalet:
- jest estetyczna, trwała i uniwersalna dekoracja,
- pozwala ukryć różnego rodzaju defekty oraz jest w stanie poprawić proporcje pomieszczeń,
- nadaje wnętrzom niepowtarzalny, luksusowy charakter,
- łatwa w montażu,
- niedroga,
- ogólnodostępna,
- nie wymaga generalnego remontu,
- można jej użyć do stworzenia oryginalnego oświetlenia z pomocą taśm ledowych,
- pozwala schować różnego rodzaju kable pod listwami.
Stwórz unikalny charakter w swoim mieszkaniu
Sztukateria pasuje do każdego wnętrza, niezależnie od jego wielkości i przeznaczenia. Doświadczeni projektanci umiejętnie połączą zdobienia z dowolnym stylem i charakterem domu czy mieszkania. Firma MAZZANI stawia na indywidualne potrzeby każdego klienta, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby sprostać Twoim wymaganiom. Skontaktuj się z nami, a my uczynimy Twoje wnętrza jedynymi w swoim rodzaju.
Pytania naszych klientów:
Jakie są rodzaje sztukaterii?
Dostępny na rynku wybór sztukaterii jest ogromny. Można wybierać spośród listew ściennych, sufitowych, przypodłogowych, rozet, kolumn i wielu innych, zależnie od preferencji.
Do jakich pomieszczeń stosować sztukaterię?
Sztukaterię można zastosować w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego wymiarów czy poziomu wilgotności. Ważne, żeby wiedzieć, jakie tworzywo wybrać oraz pamiętać, by nie przesadzić z ilością elementów dekoracyjnych.
Z jakiego rodzaju materiału może być wykonana sztukateria?
Sztukateria jest wykonywana z różnego rodzaju tworzyw. Każdy z nich różni się od siebie ceną, zastosowaniem, a także sposobem montażu. Najczęściej wykorzystuje się sztukaterię gipsową, poliuretanową i styropianową. Sztukateria drewniana najczęściej jest używana do zdobienia mebli i obrazów. Natomiast sztukateria stiukowa wykorzystywana jest do dekoracji elewacji zabytkowych budynków.