dziecko przy swoim biurku
12
kwi

Urządzamy pokój nastolatki

Pokój nastolatka powinien być nie tylko dostosowany do nauki, ale także do innych sfer życia młodego człowieka. Takie pomieszczenie powinno uwzględniać takie aspekty jak zabawa, a także potrzebny od nauki odpoczynek. Dobrze dostosowany do potrzeb pokój dziecka będzie procentował lepszą nauką oraz komfortem psychicznym. 

Czas na naukę! 

Dziecko jedną trzecią, a czasem nawet połowę swojego życia poświęca na naukę. Ważne jest w takim razie zapewnienie do tego porządnego stanowiska.  Idealnie dobrane biurko oraz fotel, czy też dobrze ustawione oświetlenie to klucz do sukcesu. Na co jednak zwrócić uwagę przy ich doborze? 
 

Przede wszystkim pamiętajcie o dobrze dostosowanej wielkości biurka oraz fotela. Wpłynie to na komfort dziecka podczas procesu twórczego. Całe szczęście na rynku jest cała masa foteli, jak również biurek, które mają możliwość regulowania ich wysokości do naszych potrzeb. Pamiętajcie również o szerokości takiego biurka, by nie zabrakło na nim miejsca na laptopa czy potrzebne książki, które powinny być od razu pod ręką. 
 

Dobre oświetlenie to podstawa takiego stanowiska pracy. Warto zaopatrzyć się w lampkę o chłodnej barwie światła na wieczorną naukę przy książkach. Nie radzimy ustawiać biurka przed oknem, gdyż całe światło, które wpada przez okno na biurko, będzie zasłaniane naszymi plecami. Światło z dworu odbijające się od monitora komputera również nie będzie pomocne. Stawianie biurka pod oknem też nie jest dobrym rozwiązaniem. Dobrze będzie w takim przypadku ustawić biurko bokiem do okna lub zainwestować w odpowiednie rolety. Więcej na temat rolet pisaliśmy tutaj: <LINK> 
 

W pobliżu takiego biurka powinny również znaleźć się regały, na które będzie można odkładać, jak również zdejmować z nich potrzebne książki. Półka takiego regału powinna być w idealnym zasięgu, na wyciągniecie ręki. Nie ma sensu w marnowaniu czasu na wstawanie co chwila od biurka po potrzebne książki. Samo biurko również powinno mieć zamontowane w sobie szuflady, z których będzie można wyciągnąć najpotrzebniejsze przybory. 

pokój młodego nastolatka


Czas na harce! 

Nie zapominajcie jednak o tym, że dziecko jest tylko… dzieckiem. Będzie chciało co jakiś czas przyprowadzić do domu swoich kolegów lub po prostu się pobawić. Dobrze będzie w takim razie zapewnić mu odpowiednią ilość miejsca w pokoju. Trzeba więc zaplanować umeblowanie pokoju tak, by nie było konieczności przeciskania się między swoimi meblami, jak w labiryncie. Zagospodarujcie w pokoju tyle miejsca na podłodze, by była możliwość położenia na niej mniejszego dywaniku, na którym dziecko będzie mogło rozrzucić swoje zabawki. Wyposażcie taki pokój w szersze łóżko lub zapewnijcie większą ilość foteli czy też puf, na które będą mogli usiąść jego koledzy.  

 
Warto dokupić oddzielne regały z półkami na zabawki. Bardzo dobrym wyborem będzie zakup kuferka. Dużą popularnością cieszą się ostatnio tablice korkowe. Na takiej tablicy będzie miało mnóstwo miejsca na: 

  • przyczepienie potrzebnego mu planu lekcji,  
  • potrzebnych szkolnych notatek,  
  • zdjęć rodzinnych, 
  • klasówek opatrzonych ocenami.  

Taka tablica działa również jako świetne wygłuszenie dla pokoju. Dobrze jest o niej pomyśleć, jeśli Wasze dziecko to czasem typ niesfornego nastolatka. 

pokój nastolatka z biurkiem przy ścianie


 
Czas na relaks! 

Po tak ciężkim dniu nauki i zabawy przychodzi czas na odpoczynek. Łózko to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów pokoju, jak również zmora, jeśli chodzi o odpowiedni dobór mebli. Na samym początku zastanów się, jak wielkie ma być to łózko i ile miejsca zajmie w pokoju. Od razu warto się zastanowić nad tym, czy za jakiś czas nie będzie potrzebny nowy mebel w wyniku dorastania takiego nastolatka. Jeśli nie chcesz narażać się na dodatkowe koszty, od razu doradzamy wybór nieco dłuższego łóżka względem obecnego wzrostu dziecka. Kłopotliwy może być także dobór odpowiedniego materaca. Taki materac nie powinien narażać dziecka na sen, po którym wstanie z obolałym kręgosłupem i uczuciem dyskomfortu. Jeśli nie wiesz, jaki materac będzie odpowiedni, zachęcamy do sprawdzenia naszego artykułu całkowicie poświęconemu materacom. <LINK> 
 

Przy łóżku powinna znaleźć się odpowiednia szafka nocna, która pozwoli na położenie blisko siebie najpotrzebniejszych rzeczy przed snem. Dodatkowe oświetlenie na niej będzie przydatne, zwłaszcza jeśli dziecko zechce spędzić wieczór przy lekturze. 

O czym jeszcze warto pamiętać?  

Pamiętaj o tym, że każdy nastolatek jest inny i każdy będzie miał swoje własne potrzeby. Jeśli uwielbia wyrażać się za pomocą farb, dobrze będzie pomyśleć o takim doborze farby do pokoju, by ewentualne niechciane plamy na ścianach były łatwe do starcia. Dobór odpowiedniego materiału podłogi też jest istotny, by przesuwanie po niej fotelem nie zostawiło po sobie zarysowań. Mata ochronna pod fotel znacznie zniweluje ryzyko uszkodzeń.  

bawiący się młody nastolatek w pokoju

Nasze projekty to idealne połączenie stylów


Jeśli nadal nie czujesz się pewien z tym, jak taki pokój urządzić, zachęcamy do kontaktu z MAZZANI. Działamy na terenie Warszawy i okolic, natomiast projekty online wykonujemy na terenie całego kraju, więc nie musisz martwić się o odległość! 

Pytania naszych klientów:

Jaki rodzaj farb wybrać do pokoju nastolatka?

Najlepiej sięgać po produkty odporne na szorowanie na mokro. Dzięki temu usuwając zabrudzenia nie narazimy ściany na niedoskonałości. 

Jakie wymiary powinno mieć łóżko dla starszego dziecka?

Jeśli dziecko jest jeszcze na etapie intensywnego wzrostu – warto wybrać dłuższe łóżko, tak by posłużyło przez kilka lat.  

Jak ustawić biurko względem okna?

Biurko ustawiamy bokiem do okna lub tyłem, przysłaniając okno roletami. Pozwoli to na efektywne wykorzystanie światła naturalnego. 

Jaką barwę światła wybrać do żarówek w lampkach nocnych?

Do nauki i czytania książek przy lampce najlepiej dobrać chłodne barwy światła.