Spis treści:
Od czego zacząć?
Budowa domu to długa podróż, której efektem jest wymarzone wnętrze. Każdy przystępuje do tego przedsięwzięcia z innych powodów, jednak bardzo często jest to zwykłe pragnienie posiadania „własnego kąta” i uniezależnienia się. Szukając projektu mieszkania lub domu, wyobrażamy sobie jak siedzimy na wygodnej sofie w przytulnym salonie przed kominkiem albo na tarasie z filiżanką herbaty lub kawy. Czas, żeby marzenia stały się rzeczywistością. Przedstawiamy kilka porad, jak połączyć estetyczne z funkcjonalnym.
Atrakcyjna strefa wejścia
Strefa wejścia, czyli obszar znajdujący się tuż przy drzwiach wejściowych jest bardzo ważny, ponieważ to on jako pierwszy rzuca się w oczy gościom. Nie zagracaj tej strefy. Należy pozbyć się wszystkich zbędnych sprzętów, ogranicz się do minimum. Niezbędnym elementem w strefie wejścia jest szafa albo/i stojak na buty. Konieczne jest także lustro, dzięki któremu powiększysz przestrzeń. Sprawdzi się zwłaszcza, jeśli metraż pomieszczenia jest niewielki. Przy lustrach posiadających finezyjne ramy dodatkową korzyścią będzie wzbogacenie wnętrza.
Sypialnia azylem domowników
Właśnie ten pokój najbardziej odzwierciedla charakter właścicieli. Urządzając sypialnię, szczególnie ważny jest komfort. Podstawowym elementem wpływającym na trafny wystrój jest kolor. Należy wziąć pod uwagę styl życia gospodarzy. Ludzie aktywni przed snem potrzebują wyciszenia, dlatego najlepsze dla nich będą odcienie niebieskiego, jasnej zieleni lub beżu. Osobom o bardziej spokojnym temperamencie zalecane są kolory, które pomogą obudzić się z energią. Powinny one postawić na kolor żółty albo nawet delikatny pomarańcz. W sypialni odpowiednim wyborem nie będą barwy ciemne i mocne. Oświetlenie jest równie istotne, a idealnie nada się delikatne, matowe. Takie światło zapewnią lampki nocne, podłogowe, a w oświetleniu sufitowym zalecane jest użycie kloszy i abażurów. Dobrym rozwiązaniem na dekorację okien są delikatne zasłony. Pamiętajmy, że głównym przeznaczeniem sypialni jest efektywny wypoczynek, a nie prezentowanie w pomieszczeniu koncepcji designerskich.
Kuchnia praktyczna, czyli wygodna
Największym wyzwaniem przy wdrażaniu funkcjonalności jest kuchnia. Aby przestrzeń stała się naprawdę komfortowa warto zmienić położenie niektórych sprzętów. Mikrofalę, piekarnik lub ekspres do kawy zamontuj nad blatem roboczym. Skorzystają na tym nie tylko dzieci, dla których niebezpieczne elementy pozostaną poza zasięgiem ich rączek, ale także Ty – nie będzie potrzeby schylania się po gorące napoje. Istotna jest również wysokość blatu roboczego – powinien znajdować się 10-15 cm poniżej ręki zgiętej w łokciu. Właściwe zamontowanie wspomoże wygodną pracę bez obciążania kręgosłupa.
Wprowadzanie komfortu do salonu
W domowej strefie relaksu wygoda stanowi najważniejszy cel, toteż podstawą dobrze urządzonego salonu jest odpowiednio wybrana kanapa. Duże znaczenie ma wysokość siedziska i jego głębokość – nie powinno być za nisko, ani za wysoko. Najlepiej dostosować je do wzrostu, dzięki czemu zmniejszysz problemy ze wstawaniem. Dla osób, które podczas swojej pracy głównie siedzą, szczególnie proponowane są narożniki z szezlongiem lub sofy z podnóżkiem. Uniesione nogi podczas odpoczynku zmniejszają szansę na ich obrzęk i działają zapobiegawczo przeciw żylakom.
Łazienka
Wbrew pozorom można zadbać nawet o ergonomię łazienki. Niewielki metraż tego pomieszczenia często wynika z niewystarczających rozmiarów mieszkania lub domu. Zdarza się, że jest to skutek poświęcenia jej części powierzchni na rzecz powiększenia któregoś z pokoi, na przykład sypialni. Aranżowanie małej łazienki może stać się nie lada problemem. Potrzeba w niej miejsca na sedes, umywalkę, pralkę oraz wannę albo prysznic, jednocześnie zachowując funkcjonalność w jej wnętrzu. Obecnie na rynku możemy łatwo znaleźć armaturę stworzoną specjalnie pod niewielkie pomieszczenia, dzięki czemu zaoszczędzimy przestrzeń przy maksymalnym komforcie użytkowania. Jeśli pomieszczenie jest małe, a chcemy nadać mu głębi, warto zadbać o elementy, które wizualnie powiększą jego wnętrze. Ciekawym wyjściem jest użycie obszernego lustra. W mikroskopijnej łazience doskonale sprawdzą się także błyszczące elementy utrzymane w jasnej kolorystyce oraz chłodna barwa światła.
Od marzeń do rzeczywistości w kilku krokach!
Dzięki powyższemu artykułowi poszerzyłeś swoją wiedzę o funkcjonalność wnętrz, czyli o rozwiązaniu stworzonym dla każdego domu i mieszkania. Warto wprowadzić do swojego wnętrza więcej praktyczności, a najlepszym sposobem na osiągnięcie rewelacyjnego efektu będzie kontakt z architektem MAZZANI. Specjalista zadba nie tylko o ergonomię, ale i estetykę oraz uwzględni preferencje domowników.
Pytania naszych klientów:
Jak lustro może wpłynąć na pomieszczenie?
Odpowiednio dobrane lustra mogą optycznie powiększyć pokój, dlatego zaleca się używanie ich w niewielkich pomieszczeniach. Kolejną korzyścią płynącą z ich posiadania są ramy, które są w stanie wzbogacić wnętrze.
Jaką kanapę wybrać, mając siedzący tryb życia?
Osobom, które większość czasu siedzą, szczególnie rekomendowane są meble, dzięki którym nasze kończyny dolne będą uniesione, np. kanapy z podnóżkiem. Przy takim rozwiązaniu nasze nogi mogą odpocząć, zmniejszamy ryzyko powstania żylaków i obrzęku.
Jak przyciemnić oświetlenie w pokoju?
Dla przyciemnienia zbyt ostrego światła dobrze sprawdzi się klosz lub abażur. Można jeszcze postawić na inny rodzaj oświetlenia, przykładowo lampki nocne, ewentualnie lampy podłogowe.
Jaka jest najlepsza wysokość zamontowanego blatu roboczego?
W funkcjonalnej kuchni wysokość położenia blatu roboczego odrywa bardzo istotną rolę. Powinna ona wynosić od 10 do 15 cm poniżej ręki zgiętej w łokciu.